Projekt zmian w podatku od sprzedaży nieruchomości

A A A

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad reformą ustaw podatkowych. Jedną z proponowanych zmian jest zastąpienie 10% zryczałtowanego podatku od przychodu ze sprzedaży nieruchomości 19% podatkiem od dochodu.

 

W świetle obecnie obowiązujących przepisów podatnik, który nabędzie nieruchomość i sprzeda ją przed upływem 5 lat, zobowiązany jest do zapłaty 10% podatku od przychodu, czyli od uzyskanej ceny. Jedynym sposobem uniknięcia podatku jest złożenie deklaracji, że w ciągu 2 lat pieniądze, które podatnik uzyskał ze sprzedaży nieruchomości, zostaną wydane na inne cele mieszkaniowe.

 

Według projektowanych zmian opodatkowaniu podlegać będzie tylko faktyczny dochód ze sprzedaży. Jeśli zatem podatnik kupi mieszkanie za 200 000 zł, a po kilku miesiącach sprzeda je z zyskiem za 250 000 zł, to będzie musiał zapłacić podatek według stawki 19% od uzyskanego dochodu, tj. 50 000 zł. Teraz musiałby zapłacić 10% od całej uzyskanej ceny, tj. 250 000 zł. Utrzymana przy tym ma zostać zasada, że w przypadku złożenia przez podatnika deklaracji, iż w ciągu dwóch lat przeznaczy pieniądze uzyskane ze sprzedaży na cele mieszkaniowe, podatku nie będzie.

 

Projekt zakłada natomiast usunięcie 5-letniego terminu. Jak już wyżej zaznaczono, obecnie podatek należy zapłacić, jeżeli nieruchomość zostanie sprzedana w ciągu 5 lat od dnia jej nabycia. Jeżeli więc opracowywane przepisy wejdą w życie, 19% podatek od zysku ze sprzedaży nieruchomości będzie musiał być zapłacony niezależnie od tego, kiedy nieruchomość zostanie sprzedana.

 

Przygotowywane przez Ministerstwo Finansów zmiany podatkowe obejmują także zniesienie podatku od spadków i darowizn w ramach najbliższej rodziny. Rodzi to pewne obawy gmin, bo obecnie wpływy z tych właśnie danin zasilają gminne budżety. Szacuje się, że w przypadku wprowadzenia w życie projektowanych zmian gminy stracą nawet 60% obecnych wpływów. Remedium na taki stan rzeczy Ministerstwo poszukuje w zwiększeniu należnej gminie puli z podatków dochodowych od osób fizycznych i od osób prawnych.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Projekt zmian w podatku od sprzedaży nieruchomości
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny