Projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości

A A A

W minionym miesiącu doszło do pierwszego czytania nowego projektu ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Rząd chce, by modyfikacji uległy reguły zarządzania nieruchomościami, dlatego szykują się zmiany w przepisach – w tym pośrednio także w ustawach dotyczących własności lokali czy wspólnot mieszkaniowych.

 

Pierwszą z propozycji wysuniętych przez autorów projektu jest ta dotycząca liczby lokali, od której wymagane byłoby powołanie do życia zarządu budynku w postaci jednej lub kilku osób Rząd chce, by stało się tak już w przypadku nieruchomości, w której istnieją przynajmniej cztery lokale – to o połowę mniej niż według obecnie obowiązujących przepisów. Co więcej, bazą do zarządzania taką nieruchomością ma być ustawa o własności lokali, a nie jak dotychczas – Kodeks cywilny. Zmiana podstawy prawnej spowoduje, że decyzje podejmowane przez zarząd będą musiały przyjąć formę uchwały. Do jej podjęcia konieczna będzie większość głosów przy czym o ich wadze przesądzi powierzchnia lokalu posiadana przez danego właściciela. Członkom takiej „wspólnoty” będzie przysługiwało prawo do zaskarżenia danej uchwały do sądu w terminie przewidzianym przepisami.

Rząd chce także regulacji sposobu prowadzenia finansów wspólnot. Zarząd będzie musiał opracować roczny plan gospodarczy, a płatności będą musiały być dokonywane za pośrednictwem konta bankowego. Będzie także musiał składać roczne sprawozdania, o przyjęciu których zdecydują członkowie.

Jak zapewniają autorzy projektu, nowe przepisy nie będą pociągały za sobą konsekwencji w postaci dodatkowych kosztów dla właścicieli nieruchomości. To od nich ma zależeć, czy członkom zarządu będą wypłacane wynagrodzenia. 

 

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny