Prace nad wydłużeniem czasu na realizację ulgi mieszkaniowej

A A A

Trwają prace nad modernizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl zmian proponowanych przez Ministerstwo finansów modyfikacje mają dotyczyć m.in. czasu przewidzianego na możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Zmiany mają szansę wejść w życie z początkiem 2019 r.

 

Resort chciałby wydłużenia okresu – z obecnych 2 do 3 lat – podczas którego podatnicy dochód uzyskany ze sprzedaży jednej nieruchomości mieliby przeznaczyć na realizację własnych celów mieszkaniowych, a tym samym uniknąć konieczności zapłaty daniny. Sposób odliczania terminu pozostałby taki sam – okres 3 lat liczono by od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do sprzedaży nieruchomości. Nie zmieniłby się także zakres celów przeznaczenia przychodów ze zbycia, uprawniający do skorzystania z ulgi.

Projekt nowelizacji zakłada jednak wprowadzenie dość istotnej zmiany dotyczącej przeniesienia prawa własności. W ciągu wydłużonego okresu na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej, by w ogóle opcja ta była możliwa, musiałoby dojść do przeniesienia praw własności do nowo nabytej nieruchomości. To ważna kwestia w przypadku kupna lokum na rynku pierwotnym od dewelopera, kiedy to często dochodzi do sytuacji, w której ostateczne przeniesienie własności np. mieszkania ma miejsce później niż w ciągu czasu wyznaczonego przez ustawę. W tych przypadkach dochodziło do sporów sądowych pomiędzy fiskusem a podatnikami, czy taki zakup wpisuje się w ramy realizacji własnego celu mieszkaniowego. De facto bowiem wydatki związane z wykończeniem takiego lokum często były interpretowane przez skarbówkę, jako ponoszone nie w związku z nieruchomością należącą do podatnika, a do dewelopera. Proponowana zmiana w przepisach ma jednoznacznie uregulować tę kwestię, czyli dopuścić do możliwości skorzystania z ulgi, ale pod warunkiem, że w tym wydłużonym o rok czasie deweloper ostatecznie przeniesie prawo własności nieruchomości na podatnika. Więcej na ten temat przeczytacie Państwo w artykule na s. 26–29.

 

 

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Prace nad wydłużeniem czasu na realizację ulgi mieszkaniowej
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny