Podatek VAT od kaucji gwarancyjnej

A A A

W dniu 17.12.2003 r. NSA orzekł, że z punktu widzenia VAT przedsiębiorca nie może dzielić zapłaty na kwotę, którą otrzymuje po wykonaniu usługi, i kaucję gwarancyjną, otrzymywaną dopiero po pewnym czasie. VAT powinien zapłacić już w pierwszym z tych momentów, od całej ceny wynikającej z umowy.

 

W omawianej sprawie przedsiębiorstwo budowlane deklarowało do opodatkowania 95% wartości świadczonych usług i tylko od tej kwoty płaciło VAT. Pozostałe 5% opodatkowywało dopiero po roku, kiedy faktycznie otrzymało pieniądze stanowiące kaucję gwarancyjną. Kaucja przez 12 miesięcy pozostawała w dyspozycji nabywcy usług budowlanych na wypadek, gdyby ujawniły się jakieś usterki czy wady budynku. Urząd skarbowy stwierdził, że zgodnie z zasadą memoriałowości należało płacić VAT od razu od 100% ceny, a faktura powinna pokazywać wartość sprzedaży wynikającą z umowy. W przeciwnym razie przedsiębiorstwo zaniżało swój obrót.

 

Podatnik bronił się, twierdząc, że faktury dokumentowały jedynie zaliczki na poczet ostatecznej zapłaty i opiewały jedynie na 95% ceny. Po roku zaś odprowadzał VAT od pozostałych 5% ceny.

 

NSA zgodził się z argumentami organów podatkowych i oddalił skargę. Stwierdził, że w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży towarów i usług. Dlatego też izba miała rację, że faktury na 95 % ostatecznej ceny ów obrót zaniżały. Nie ma przy tym znaczenia, jaką kwotę podatnik już faktycznie otrzymał od klienta, ale tylko to, jaka kwota ostatecznie mu się należała zgodnie z umową (sygn. III SA 3249/01).

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Podatek VAT od kaucji gwarancyjnej
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny