Podatek od nieruchomości zapłać za darmo na poczcie

A A A

W połowie marca minął termin wpłaty pierwszej w tym roku ratu podatku od nieruchomości. Do jego zapłaty są zobligowani wszyscy właściciele mieszkań, lokali użytkowych, garaży, miejsc parkingowych, czy też działek. Wielu z nich musi również ponieść opłatę za użytkowanie wieczyste.

 

W samej Warszawie takich osób jest kilkadziesiąt tysięcy. W wybranych dzielnicach ich liczba kształtuje sie następująco. Na Bemowie właścicieli nieruchomości zobligowanych do zapłaty podatku z tego tytułu jest ok. 63 tys., w Śródmieściu – ok. 55 tys., na Ursynowie – ok. 35 tys., a we Włochach – ok. 12 tys. Nic więc dziwnego, że terminowi 15 marca, jak zwykle towarzyszyły w urzędach ogromne kolejki tych, którzy chcieli zapłacić na miejscu i tym samym zaoszczędzić na dodatkowych opłatach związanych w wysyłką.

 

Od początku 2013 r. właściciele nieruchomości z Warszawy oraz z innych rejonów Polski, których władze podpisały odpowiednią umowę, będą mogli wnieść obie z omawianych opłat na poczcie, a ta nie będzie pobierała za to dodatkowych kosztów. Informacji o tym, czy w danym miejscu w kraju można skorzystać z takiej ulgi należy szukać przede wszystkim na stronach internetowych lokalnych urzędów samorządów. Tam powinny się również znaleźć dane o tym, które z urzędów pocztowych nie będą pobierały pieniędzy za uiszczemie podatku od nieruchomości oraz opłaty za użytkowanie wieczyste.

 

Biuro Prasowe Poczty Polskiej twierdzi, że w każdej placówce firmy system informatyczny powinien rozpoznać, czy wpłata uiszczana z danego tytułu jest objęta ulgą. Zwolnienie to jest bowiem uwarunkowane od tego, czy dany samorząd ma podpisaną z określoną placówką umowę, na podstawie której za taką usługę płaci zryczałtowane stawki. Według danych biura, w tych miejscach, w których doszło do zawarcie takiej umowy, obserwuje się większe zainteresowanie mieszkańców dokonywaniem przedmiotowych opłat za pośrednictwem poczty, niż to było dotychczas.

 

Przedstawiciele urzędów warszawskich dzielnic nie zauważają natomiast istotnego spadku liczby osób, które w połowie minionego miesiąca ustawiły się w kolejki do dokonania zapłaty. Część z tych osób to ludzie starsi, którzy wciąż uważają dokonanie zapłaty w okienku urzędu, jako najpewniejszy sposób dopełnienia obowiązku. Przedstawiciele dzielnic twierdzą, że długie kolejki są przede wszystkim efektem braku rozpowszechnienia informacji o nowych możliwościach. Myślą, że z czasem, kiedy ludzie zorientują się, że mogą uiścić przedmiotowe opłaty na wskazanej poczcie i to bez ponoszenia dodatkowych kosztów z tym związanych, coraz mniej z nich będzie przychodziło bezpośrednio do urzędów. Ma się do tego przyczynić również rozpropagowanie na pocztach informacji o nowej możliwości.

 

Warszawscy urzędnicy przypominają o zasadach ustalania wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz za użytkowanie wieczyste. W przypadku pierszej daniny, jej wysokość jest ustalana przez radę miasta, a ta zatwierdziła pięcioprocentową podwyżkę. W przypadku drugiej opłaty, jej stawkę ustala dzielnica, opierając się na danych z operatów szacunkowych wskazujących wartość rynkową danego gruntu. Wysokość tej opłaty jest aktualizowana co kilka lat. Wartośc nieruchomości na ogół wzrasta, stawki te są zatem zazwyczaj podnoszone. Częstsze aktualizacje (systematyczny wzrost stawki o mniejsze kwoty) zapobiegają radykalnym podwyżkom.

 

Według danych z urzędów warszawskich dzielnic, które zaktualizowały stawki, w niektórych przypadkach wzrosły one nawet o kilkaset procent. Dla przykładu opłata za użytkowanie wieczyste na Włochach poszła w górę średnio o 300%. W tej dzielnicy uaktualniono wyceny ok. 1,5 tys. z ok 3 tys. osób zobligowanych do uiszczania tejże opłaty. Na Ursynowie, gdzie takich użytkowników nieruchomości jest ok. 26 tys., stawka wzrosła od 30 do 430%. W przypadku tej dzielnicy aktualizacja stawek dotycząca niektórych nieruchomości była pierwszą od 10–12 lat. Stąd tak duża podwyżka, która zresztą na ogół dotknęła użytkowników wieczystych nieruchomości przeznaczonych pod usługi.

 

Warunkiem ściągnięcia od właścicieli zaktualizowanych wartości opłat jest poinformowanie ich o zmianie stawek. Gdyby podatnicy, czy użytkownicy wieczyści nie otrzymali stosownego zawiadomienia, są zobligowani do uiszczania opłat po znanych im dotychczas, starych stawkach. Dodatkowo mieszkańcy mogą zaskarżyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego decyzję o wypowiedzeniu starej wysokości opłaty i wprowadzeniu nowej. Jeśli to nie przyniesie oczekiwanego efektu, można skierować sprawę do sądu. W okresie do uzyskania prawomocnego wyroku, podatników obowiązują wcześniejsze stawki opłat.

 

Źródło: ekonomia24

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Podatek od nieruchomości zapłać za darmo na poczcie
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny