Podatek od nieruchomości przy zajęciu części piętra

A A A

NSA w wyrokach z 14.8.2012 r. (II FSK 2444/10, II FSK 2445/10) przesądził, że przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą w niewykończonym budynku, nie musi płacić podatku od nieruchomości w maksymalnej wysokości od całej powierzchni.

 

Rozstrzygana sprawa dotyczyła sytuacji, w której doradca podatkowy, zajmujący w budynku piętrowym na działalność gospodarczą część I piętra o powierzchni 131,50 m2, zgłosił połowę tej powierzchni w deklaracji do opodatkowania. Wydana przez nadzór budowlany zgoda na użytkowanie dotyczyła tylko tego piętra, ponieważ parter budynku (139,4 m2) był w stanie surowym zamkniętym.

 

Sprawa wpłynęła do WSA, ale ten utrzymał w mocy decyzję organów podatkowych, że opodatkowaniu powinna podlegać cała powierzchnia. Zdaniem organu, jeżeli podatnik rozpocznie użytkowanie części budynku (np. parteru lub tylko jednego pomieszczenia) przed ostatecznym wykończeniem całości, to i tak opodatkowaniu będzie podlegał cały budynek.

 

NSA przychylił się do opinii podatnika i uchylił wyrok WSA. W uzasadnieniu wskazano, że zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z 12.1.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm.), jeśli budynek nie jest wykończony w całości, podatkiem w maksymalnej stawce można obciążyć tylko część wykorzystywaną na prowadzenie biznesu. Obecnie sprawa ponownie trafi do rozpoznania przez WSA z uwzględnieniem przez niego wytycznych sądu kasacyjnego. Wyroki są prawomocne.

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Podatek od nieruchomości przy zajęciu części piętra
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny