Po przekształceniu nie ma szans na zmiany

A A A

Sąd Najwyższy orzekł w sprawie (II CSK 124/12) możliwości dokonywania zmian w zakresie przedmiotu własności przed wykupem lokalu, ale po podjęciu uchwały przez spółdzielnię mieszkaniową.

 

Rozstrzygana kwestia dotyczyła wykupu jednego z mieszkań na poznańskim Osiedlu Młodych. Spółdzielnia w 2003 r. podjęła uchwałę wskazującą przedmiot odrębnej własności, czyli wykaz lokali z przyporządkowanymi do nich udziałami w nieruchomości wspólnej, bez którego przekształcenie prawa spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego we własność nie jest możliwe.

 

Spółdzielnia uruchomiła procedury wykupu dopiero w 2009 r. Jedno z małżeństw chcących wykupić mieszkanie podważyło jednak zasady przekształcenia. Zainteresowani kwestionowali słuszność objęcia uchwałą spółdzielni kilku budynków. Kwestionowali również fakt, że piwnice oraz pomieszczenia gospodarcze zostały w dokumencie włączone do udziałów w nieruchomości wspólnej, a nie jako pomieszczenia przynależne do lokali. Zarządca nieruchomości tłumaczył, że przepisy, które pozwalałyby na takie rozwiązanie zaczęły obowiązywać dopiero w 2007 r., czyli 4 lata po podjęciu uchwały.

 

Małżeństwo złożyło pozew do sądu domagając się, by przekształcenie odbyło się według zasad uznanych przez nie za słuszne. Organy wszystkich instancji odrzuciły jednak ich wniosek. SN wyjaśnił, że gdyby zainteresowani wcześniej zgłosili swoje żądania, mogłoby to skutkować zmianą uchwały spółdzielni. Jednak w sytuacji, gdy część z mieszkańców osiedla dokonało już wykupu swoich mieszkań, nastąpiły nieodwracalne skutki prawne, a w konsekwencji nie ma możliwości zastosowania zmian oczekiwanych przez małżeństwo.

 

Źródło: Rzeczpospolita

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Po przekształceniu nie ma szans na zmiany
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny