Płot zasłaniający witrynę nie wpływa na zyski sklepu

A A A

Na sądową wokandę wpłynął spór dotyczący wpływu ogrodzenia nieruchomości na zyski lokali usługowo-handlowych zlokalizowanych w parterowej kondygnacji budynku.

Jedna ze wspólnot mieszkaniowych postanowiła odgrodzić się od sąsiadującej z jej terenem działki, na której była usytuowana stacja benzynowa. Podjętą w tej kwestii uchwałę zaskarżyli właściciele sklepów i punktów usługowych znajdujących się w parterze budynku. Jak twierdzili, ogrodzenie miało negatywnie wpływać na widoczność witryn, a tym samym do zmniejszać liczbę klientów korzystających z ich oferty. Tymczasem wspólnota broniła się tłumacząc, że jeszcze zanim pojawił się pomysł sfinansowania ogrodzenia, w miejscu, w którym miało ono stanąć rósł szpaler krzewów. Początkowo miały one wysokość 2 m, ale z czasem wzrosły o dodatkowy metr. Planowany płot miał mieć 1,8 m, zatem zdaniem wspólnoty nie mógł mieć realnego wpływu na ograniczenie widoczności lokali handlowo-usługowych, za to wyraźnie wpływałby na bezpieczeństwo mieszkańców, a zwłaszcza dzieci. Chroniłby je bowiem przed ruchem samochodowym związanym z sąsiedztwem stacji benzynowej.

Sprawa trafiła do sądu. Najpierw Sąd Okręgowy w Krakowie (w wyroku z 26.11.2015 r., I C 1434/14, a następnie Sąd Apelacyjny w Krakowie (w wyroku z 13.7.2016 r., I ACa 455/16) stanęły po stronie wspólnoty. W opinii tych organów nie można wykazać wyraźnego wpływu realizacji płotu wokół budynku na obroty finansowe sprzedawców i usługodawców funkcjonujących na parterze. Według składów orzekających nie można wnioskować, że powodzenie w interesach skarżących jest uzależnione od widoczności witryn. W związku z powyższym powództwo a następnie kasacja wyroku I instancji zostały oddalone.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Płot zasłaniający witrynę nie wpływa na zyski sklepu
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny