Plany PiS na regulacje handlem ziemią

A A A

Nowy Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Krzysztof Jurgiel zapowiedział wprowadzenie nowych ograniczeń w handlu ziemią. Stanowisko to pokrywa się z wypowiedzią Premier Beaty Szydło, wygłoszonym w expose.

Wśród ogólnych koncepcji nowego rządu, co do planowanych modyfikacji, znalazła się między innymi propozycja, by prawo nabywania gruntów rolnych państwowych i prywatnych mieli wyłącznie rolnicy indywidualni osobiście prowadzący gospodarstwo rodzinne lub planujący je założyć. Ograniczeniu ma ulec również powierzchnia działki podlegającej transakcji – zdaniem Ministra nie powinna ona byż większa niż 300 ha. Dodatkowym obwarowaniem ma być dziesięcioletni zakaz sprzedaży bądź oddania w użytkowanie wieczyste nabytego gruntu. Wyjątek od tej reguły może być działanie w oparciu o orzeczenie sądowe. Wśród nabywców gruntów rolnych nie będą mogły znaleźć się spółki, ani spółdzielnie. Wszystkie te reguły mają zdaniem Ministra zabezpeczać Polskę przed zbywaniem ziemi na rzecz cudzoziemców.

Co ciekawe, od 1.1.2016 r. mają wejść w życie niedawno znowelizowane przepisy w tym samym zakresie. W opinii nowego rządu nie są one jednak wystarczające, by zapewnić gruntom odpowiednią ochronę i zawierają wiele błędów, które w praktyce mają czynić je niewykonalnymi.

Czas pokaże, czy propozycje nowego Ministra zostaną uchwalone w nowej ustawie, czy też dodane do tej, która zacznie obowiązywać za miesiąc. Tymczasem specjaliści krytykują zarówno niedawno znowelizowane, jak i świeżo proponowane regulacje. Ich zdaniem przepisy są zbyt rygorystyczne i mogą mieć realny wpływ na zahamowanie gospodarki. Eksperci zgadzają się co do tego, że grunty państwowe powinny zostać objęte ochroną. Zwracają jednak uwagę, że tak ostre regulacje dotyczące gruntów prywatnych mogą spowodować spadek zainteresowania jej kupnem, a to spowoduje wzrost kosztów produktów bankowych związanych z tym sektorem rynku. Na odpowiedź, jak będzie wyglądała swoboda w obrocie ziemią i czy w ogóle będzie można ją jeszcze tak nazwać, przyjdzie zatem jeszcze poczekać.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Plany PiS na regulacje handlem ziemią
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny