Plany liberalizacji kupna-sprzedaży gruntów rolnych

A A A

Posłowie z różnych stron politycznych przygotowują swoje niezależne propozycje zmian dotyczących obrotu ziemią rolną.

 

Nad wspólnym projektem pracują m.in. przedstawiciele PiS i Porozumienia. Choć w ich opinii zmiany mające na celu ograniczenie swobody kupna-sprzedaży nieruchomości rolnych były pozytywne, to jednak zauważyli oni także ciemne strony wprowadzonych obostrzeń i teraz planują zliberalizowanie przepisów. Nowe regulacje mają ułatwić nabywanie gruntów tak małym firmom, jak i deweloperom, którzy boleśnie odczuli brak możliwości kupowania rolnych nieruchomości na potrzeby późniejszego wykorzystania ich na potrzebę mieszkaniówki.

Jednym z pomysłów na złagodzenie rygorystycznego prawa jest zwiększenie powierzchni działki, która będzie mogła zostać sprzedana nie rolnikowi. Obecnie taka możliwość jest przewidziana tylko w stosunku do gruntów poniżej 0,3 ha, autorzy projektu nowelizacji chcą, by powierzchnię tę zwiększyć do 2 ha. Taki przeskok w opinii twórców zmian przepisów umożliwi powstawanie nowych osiedli, a jednocześnie nie będzie miał negatywnego wpływu na rozwój rolnictwa.

Kolejnym pomysłem jest dopuszczenie możliwości nabywania nieruchomości rolnych przez podmioty inne niż rolnicy indywidualni. W myśl planowanej nowelizacji takie grunty mogłyby kupić uczelnie publiczne – na cele dydaktyczne oraz spółki z większościowym udziałem samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa – na cele publiczne.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Plany liberalizacji kupna-sprzedaży gruntów rolnych
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny