Opodatkowanie otwartych garaży przy galeriach handlowych

A A A

NSA rozstrzygnął w sprawie dotyczącej opodatkowania wielostanowiskowych parkingów zlokalizowanych w galeriach handlowych. Do sporu doszło pomiędzy właścicielami galerii handlowej w Lublinie a fiskusem.

 

Spółka, do której należy obiekt nie chciała zapłacić daniny, której domagały się organy podatkowe. W jej opinii sporny parking, który mieścił się na poziomie gruntu i nie posiadał zamkniętych wjazdów, nie mieścił się w ustawowej definicji budynku lub budowli, w związku z czym nie ma podstaw, by naliczać od niego podatek od nieruchomości. Innego zdania byli przedstawiciele fiskusa. Twierdzili oni, że garaż jest nie tylko konstrukcyjną częścią budynku, ale także jest z nim związany w sensie prawnym i żądali zapłaty 62 tys. zł zaległego podatku.

Spór został skierowany do SKO, a następnie do WSA w Lublinie. Obydwa organy przyznawały jednak rację fiskusowi. Spółka nie rezygnowała jednak z dalszego dochodzenia swoich praw przed sądem i zaskarżyła wcześniejsze decyzje do NSA, który także stanął po stronie organów podatkowych. W uzasadnieniu do wyroku z 11.5.2016 r. (II FSK 1581/15) sędziowie wskazali, że ściany i zamykane wjazdy odgradzające garaż od zewnątrz nie są potrzebne, by jego przestrzeń została uznana za przynależną do budynku. Funkcję ścian pełnią przecież filary i inne podpory. Nie można dopuścić do abstrakcyjnej sytuacji, w której kondygnacje budynku nieposiadające ścian zewnętrznych, będą wyłączone z konieczności opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Garaże tego typu powinny być w opinii sądu opodatkowane podatkiem od nieruchomości według ustawowej stawki.

To kolejny niekorzystny dla właścicieli galerii handlowych wyrok w podobnej sprawie. Spółki posiadające takie obiekty usiłują znaleźć korzystne dla siebie rozwiązania podatkowe w oparciu o przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz.U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.). Według nich opodatkowaniu podlegają budynki, w rozumieniu obiektów trwale związanych z gruntem, wydzielonych z przestrzeni za pomocą przegród, posiadających fundamenty oraz dach. Powierzchnia użytkowa takich budynków powinna zaś być mierzona po zewnętrznym obrysie ścian. Skoro parking nie ma ścian zewnętrznych, według niektórych przedsiębiorców nie mieszczą się w przytaczanej definicji budynków i jako takie nie powinny być opodatkowane. Sądy jednak konsekwentnie stoją na stanowisku zgodnym z oczekiwaniami fiskusa.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Opodatkowanie otwartych garaży przy galeriach handlowych
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny