Opłata za śmieci musi być skrupulatnie wyliczona

A A A

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie dotyczącej kalkulacji stawki za odpady z domków letniskowych.

 

Tłem sporu była uchwała podjęta przez siedlecki magistrat, która to określała wysokość opłat za odpady komunalne pochodzące z działek rekreacyjno-wypoczynkowych. W dokumencie wskazano kwoty, jakie właściciele nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe, powinni płacić w zależności od tego, czy segregują odpady, czy też oddają je wszystkie razem. Nowo uchwalone stawki nie spodobały się jednak działkowcom, którzy zaskarżyli decyzję miasta. W ich opinii do ustalenia wysokości opłat urzędnicy podeszli niezbyt rzetelnie. Takie stanowisko znalazło poparcie WSA w Warszawie, które nakazało siedleckim władzom ponowne – tym razem bardziej dokładne i podparte solidnymi podstawami – podejście do ustalenia stawek za odbiór odpadów.

Urzędnicy chcąc dostosować się do wymagań sądu, przeanalizowali sytuację i ponownie podjęli uchwałę. Tym razem ustalając nowe stawki opłaty za śmieci kierowali się za pomocą wzoru opierającego się o iloczyn średniej ilości odpadów powstających na nieruchomościach na obszarze gminy, tj. liczby pojemników oraz stawki opłaty za gospodarowanie opadami komunalnymi. Dane potrzebne do wyliczeń magistrat otrzymał od firmy, która zajmowała się odbiorem śmieci z terenów dwóch Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Jednak i ta uchwała została zaskarżona przez działkowców. I znów WSA w Warszawie przyznał im rację – w opinii składu orzekającego wyliczenie stawek odbyło się bez należytej staranności.

Tym razem jednak magistrat nie zrezygnował ze swojego stanowiska i zaskarżył sądowy wyrok. Analizując sprawę NSA (II FSK 3807/18) doszedł do wniosku, że w danych uzyskanych od firmy odbierającej odpady, których to urzędnicy użyli do wyliczenia nowych stawek opłaty śmieciowej dla działkowców, są zbyt duże rozbieżności, by można było je traktować jako wiarygodne i właściwe na potrzebę ustalania wysokości należności. Sąd zaznaczył, że wyliczenia, na których opiera się ustanawianie nowych stawek opłat za odpady muszą być dokonane rzetelnie.

 

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Opłata za śmieci musi być skrupulatnie wyliczona
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny