Ogólny klimat koniunktury w budownictwie

A A A

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie wyniósł w grudniu 2008 r. minus 3.

 

Dla porównania w listopadzie wskaźnik ten wyniósł plus 10. Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że tylko 18% przedsiębiorstw zauważa poprawę koniunktury na rynku budowlanym (w listopadzie odsetek ten wyniósł 24%). Pogorszenie się koniunktury wyczuwalne jest u 21% firm (w listopadzie 14%). W grudniu 2008 r. 11% firm oceniło, że ma za duże możliwości produkcyjne w stosunku do zamówień, jakie są oczekiwane w 2009 r. Natomiast 77% oceniło swoje możliwości produkcyjne jako wystarczające, a 12% przedsiębiorstw jako zbyt małe.

 

Z danych opublikowanych przez GUS wynika także, iż przedsiębiorstwom z sektora budownictwa w grudniu 2008 r. w bieżącej działalności najbardziej przeszkadzała konkurencja (60% firm wskazało ten czynnik jako główny problem). Kolejnym czynnikiem, który utrudniał sprawną działalność firm, to wysokie koszty zatrudnienia (57% firm). Mały popyt na usługi budowlane w grudniu 2008 r. był problemem dla 30% firm. Dla porównania w grudniu 2007 r. na mały popyt narzekało jedynie 17% przedsiębiorstw budowlanych.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny