Odwrócony kredyt hipoteczny

A A A

W połowie grudnia minionego roku weszła w życie ustawa o odwróconej hipotece. Nowo obowiązujące przepisy pozwalają na wnioskowanie o kredyt, którego zabezpieczeniem jest posiadana nieruchomość. Rozwiązanie to ma umożliwić uwolnienie kapitału tkwiącego w domach, bądź mieszkaniach i choć zostało opracowane z głównym przeznaczeniem dla osób starszych, przepisy nie wprowadzają ograniczeń dotyczących wieku dla chętnych, którzy chcieliby z niego skorzystać.

Generalizując, mechanizm działania omawianego kredytu będzie następujący. Bank, jednorazowo, bądź w ratach przez dany okres będzie wypłacał kredytobiorcy określoną kwotę pieniędzy. Dopiero po jego śmierci, przejmie na własność dom lub mieszkanie, które stanowiło zabezpieczenie dla wierzytelności. Od zawartej z bankiem umowy będzie można odstąpić. Prawo do spłaty odwróconego kredytu hipotecznego nawet po śmierci kredytobiorcy, będą mieli także jego spadkobiercy. Spłacając zadłużenie i odsetki będą mogli odzyskać nieruchomość.

Banki nie spieszą się ze stworzeniem oferty opartej na nowych przepisach. Zdaniem ekspertów Polacy ostrożnie podchodzą do tematu odwróconej hipoteki i jeszcze nie wykazują zainteresowania tego typu produktami. Z analizy przeprowadzonej przez Home Broker wynika, że wiele banków w ogóle nie planuje ich wprowadzenia.

Innym, istniejącym już na rynku produktem, podobnym do odwróconej hipoteki jest renta dożywotnia (zainteresowany ma gwarancję możliwości korzystania ze swojego domu bądź mieszkania do śmierci, ale prawo własności nieruchomości przechodzi na daną instytucję już w chwili podpisania umowy). Podstawą prawną do funkcjonowania tego typu oferty obecnie są przepisy KC, ale trwają prace nad ustawą konkretyzującą kwestię renty dożywotniej. Specjaliści liczą, że wejście w życie ustawy o odwróconej hipotece przyspieszy również opracowanie i uchwalenie bardziej konkretnych regulacji dotyczących wspomnianej renty.

Według danych z raportu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych opublikowanych na koniec 2013 r. liczba umów na rentę dożywotnią wyniosła w tym roku 283. Mimo znacznego wzrostu względem poprzednich lat, produkt ten wciąż jeszcze nie jest popularny wśród Polaków.

Źródło: Bankier.pl

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Odwrócony kredyt hipoteczny
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny