Odpowiedzialność za wypadki na niebezpiecznym chodniku?

A A A

Jak co roku o tej porze roku wzrasta zainteresowanie dotyczące odpowiedzialności za urazy i uszczerbki na zdrowiu powstałe na skutek niewłaściwej dbałości o zaśnieżone oraz oblodzone chodniki.


W minionym roku do sądowego rozstrzygnięcia w podobnym zakresie doszło w Kwidzyniu. Tamtejszy Sąd Rejonowy wydał wyrok w sprawie kobiety, która uszkodziła sobie stopę idąc miejskim chodnikiem. W konsekwencji potknięcia kobieta znalazła się w szpitalu, gdzie zdiagnozowano złamanie śródstopia. Nawierzchnia, na której doszło do wypadku, była zdaniem poszkodowanej w tak złym stanie, że korzystanie z niej było zwyczajnie niebezpieczne, dlatego też kobieta postanowiła ubiegać się o odszkodowanie za doznane szkody u zarządcy drogi – burmistrza Kwidzyna, a ten skierował roszczenie do firmy ubezpieczającej magistrat. Ta odmówiła wypłaty żądanych 6 tys. zł argumentując, że stan drogi był widoczny i jako taki nie stanowił bezpośredniego niebezpieczeństwa dla użytkowników. Według ubezpieczyciela winę za zaistniałą sytuację ponosiła kobieta, która nie zachowała stosownej ostrożności korzystając z chodnika. Za słusznością tego twierdzenia miał przemawiać fakt, że nikt inny nie uległ wypadkowi na tej samej drodze.

Kiedy sprawa trafiła na wokandę Sądu Rejonowego w Krakowie (I C 1266/17), skład orzekający przyznał rację poszkodowanej i zasądził jej odszkodowanie w wysokości 3 tys. zł. W jego opinii chodnik faktycznie był w złym stanie, co zresztą potwierdzał sam zarządca umieściwszy stosowną notatkę w rocznym przeglądzie dróg. Sąd stwierdził, że do obowiązków zarządcy należy dbałość o drogę, co wynika wprost z art. 20 pkt 4 ustawy o drogach publicznych. Zbijając argumenty ubezpieczyciela, skład orzekający tłumaczył, że czym innym jest zobowiązanie zarządcy drogi do utrzymania jej nawierzchni w stanie zapewniającym bezpieczeństwo w użytkowaniu, a czym innym oczekiwanie od przechodnia, że będzie uważał na ewentualne nierówności. Pierwsze jest zdecydowanie na wyższym poziomie w stosunku do drugiego, a zarządca drogi nie powinien bazować na tym, że korzystanie z chodnika będzie bezpieczne tylko wtedy, gdy jego użytkownik zachowa szczególną ostrożność.


Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Odpowiedzialność za wypadki na niebezpiecznym chodniku?
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny