Odliczenie VAT przy budowie a opodatkowanie najmu

A A A

Wyrokiem NSA zakończył się spór pomiędzy fiskusem, a podatnikiem dotyczący sposobu rozliczenia podatku od najmu nieruchomości.

Różnica w poglądach w powyższym zakresie pojawiła się, kiedy mężczyzna prowadzący firmę (zarejestrowany jako płatnik VAT) zwrócił się do organów podatkowych z wnioskiem o wydanie interpretacji. Wraz z małżonką posiadał on lokal użytkowy, wybudowany za prywatne pieniądze, który to był wynajmowany. Najem odbywał się jednak niezależnie od prowadzonej działalności gospodarczej, dlatego też mężczyzna uważał, że uzyskiwany z jego tytułu przychód może być opodatkowany zryczałtowaną stawką 8,5%.

Interpretacja fiskusa była jednak inna. W przekonaniu urzędników mężczyzna pomimo deklaracji, że w omawianym przypadku chodzi o najem prywatny, prowadził go w ramach swojej działalności gospodarczej. O słuszności takiej tezy miał świadczyć chociażby fakt, że podatnik odliczał VAT z tytułu kosztów poniesionych na budowę nieruchomości.

Mężczyzna zaskarżył powyższą interpretację. Jednak zarówno WSA w Rzeszowie, jak i NSA potwierdziło słuszność opinii fiskusa. Uzasadniając wyrok (II FSK 1940/15) stwierdzono, że w omawianym przypadku fakt skorzystania z odliczenia VAT przez przedsiębiorcę uniemożliwia jednoczesne rozliczenie najmu według zryczałtowanej stawki przeznaczonej pod najem prywatny. Mężczyzna podczas rozliczania kosztów budowy nieruchomości przez firmę podjął niejako decyzję o związaniu jej z prowadzoną działalnością. Bez znaczenia jest przy tym profil prowadzonego biznesu.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Odliczenie VAT przy budowie a opodatkowanie najmu
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny