Od marca niższe opłaty za wpis do księgi wieczystej

A A A

2 marca 2006 r. wchodzą w życie nowe przepisy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Dla uczestników rynku obrotu nieruchomościami przepisy te są korzystne, obniżają bowiem koszty związane z nabyciem nieruchomości.

 

Do tej pory wysokość opłat sądowych za wpisanie do księgi wieczystej nowego właściciela oraz za ustanowienie hipoteki uzależniona była od wartości nieruchomości lub w przypadku ustanowienia hipoteki - zasadniczo od wysokości zabezpieczonej wierzytelności. Nowe przepisy natomiast wprowadzają wpisy stałe, pobierane w tej samej wysokości, niezależnie od wartości mieszkania czy domu oraz od wysokości zaciągniętego kredytu.

 

Dla przykładu wskazać można, że na gruncie przepisów obowiązujących do 1.3.2006 r. za wniosek o wpis nabywcy lokalu jako właściciela w księdze wieczystej notariusz pobiera opłatę sądową w wysokości piątej części wpisu stosunkowego - czyli dla mieszkania o wartości 300 000 zł - 3320 zł. Po wejściu nowych przepisów opłata pobierana przy składaniu wniosku o wpis w księdze wieczystej nowego właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości będzie wynosić 200 zł - niezależnie od tego, jakiej wartości jest działka czy lokal.

 

Opłata w wysokości 200 zł będzie obowiązywać jednak tylko w przypadku kupna nieruchomości. Jeżeli nowy właściciel odziedziczy np. mieszkanie lub wejdzie w jego posiadanie w wyniku zniesienia współwłasności (np. po rozwodzie), opłata będzie niższa - wyniesie 150 zł.

 

Mniej będzie też kosztować wpisanie hipoteki na rzecz banku, który udzielił kredytu na zakup mieszkania. Do tej pory przy ustanowieniu hipoteki dla zabezpieczenia kredytu sąd pobierał dwudziestą część wpisu stosunkowego. Od 2.3.2006 r. opłata ta będzie wynosić 200 zł - niezależnie od wysokości kwoty, jaka ma zostać zabezpieczona. Niższa będzie też opłata za wykreślenie hipoteki - 100 zł.

 

Tańsze ma być również zabezpieczanie praw i roszczeń w księgach wieczystych (np. roszczenie o przeniesienie własności nieruchomości). Dotychczas do wniosku o zabezpieczenie praw i roszczeń trzeba dołączyć opłatę stosunkową w wysokości dziesiątej części wpisu. Od marca br. będzie wpis stały w wysokości 150 zł. 

Tekst ustawy znajdą Państwo w serwisie Promulgatory.pl.

 
Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Od marca niższe opłaty za wpis do księgi wieczystej
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny