Od ekspektatywy własności lokalu nie przysługuje ulga

A A A

W interpretacji podatkowej wydanej przez dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (sygn. ILPB2/415-287/08-2/TW) wynika, iż od ekspektatywy własności lokalu nie przysługuje jakakolwiek ulga, która zwalniałaby jej właściciela od konieczności uiszczenia podatku od uzyskiwanych dochodów. Wyjaśnić w tym miejscu należy, że zgodnie z treścią ustawy z 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, w pewnym uproszczeniu ekspektatywa jest to przyrzeczenie ustanowienia przez sprzedającego oddzielnej własności lokalu.

 

W przedmiotowej sprawie podatniczka w 2006 r. zawarła z jedną ze spółdzielni mieszkaniowych działających na terenie Poznania umowę, której przedmiotem było wybudowanie mieszkania. Jednakże w pierwszej połowie 2008 r. postanowił ona, wynikające ze wskazanej umowy uprawnienie zbyć. W celu uchronienia się od koniczności uiszczenia podatku dochodowego podatniczka uzyskaną ze sprzedaży kwotę postanowiła przeznaczyć na dalsze cele mieszkaniowe. Chcąc rozwiązać wszelkie wątpliwości z tym związane, zwróciła się do wskazanego organu podatkowego o wydanie interpretacji.

 

Dyrektor Izby Skarbowej nie podzielił zaprezentowanego przez podatniczkę stanowiska. W interpretacji wskazał on, iż dochód ze sprzedaży ekspektatywy winien zostać wykazany zgodnie z obowiązującą skalą podatkową. Podzielił on tym samym wcześniejsze stanowisko dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, iż sprzedaż ekspektatywy należy rozumieć jako zbycie praw majątkowych, określonych w art. 18 ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Od ekspektatywy własności lokalu nie przysługuje ulga
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny