Obniżenie rat kredytów mieszkaniowych

A A A

Z danych Open Finance wynika, że w ciągu ostatnich tygodni nastąpił wzrost trzymiesięcznej stopy LIBOR dla franka szwajcarskiego o 100%. Jednakże należy mieć na uwadze fakt, iż jest to wzrost z 0,08% do 0,16% (dane pochodzą z raportu Open Finance z 27.7.2010 r.), taki wzrost przełoży się na wysokość rat kredytów w sposób niezauważalny.

 

Od ostatniego raportu firmy z 28.6.2010 r. kurs franka odnotował spadek o 4,9% z 3,05 do 2,90 PLN. Wynika z tego, że raty płacone we frankach szwajcarskich na końcu lipca były niższe o blisko 5% od tych sprzed miesiąca. Raty w euro również się nieco obniżyły gdyż spadek kursu walutowego wyniósł 2,9%, z 4,12 do 4,00 PLN.

 

Powód do zadowolenia mają również posiadacze kredytów złotowych. Porównując do sytuacji sprzed miesiąca trzymiesięczna stopa WIBOR spadła z 3,85 do 3,82%, jest to najniższy poziom w historii, teoretycznie taka sytuacja gwarantuje również wyjątkowo niskie oprocentowanie spłacanych kredytów, a co za tym idzie również najniższe w historii raty. Jednakże harmonogram spłat kredytów w złotówkach (a więc również wysokość rat), ustalany jest z reguły na końcu kwartału (rzadko kiedy na koniec półrocza bądź roku), tak więc nieznaczny spadek stopy WIBOR w lipcu w efekcie wpłynie na obniżenie rat kredytowych w IV kwartale 2010 r.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Obniżenie rat kredytów mieszkaniowych
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny