Nowelizacja ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości

A A A

W maju br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.


Zmiany w przepisach dotyczą m.in. sposobu pozyskiwania nieruchomości do państwowego banku ziemi. Teraz możliwe będzie otrzymywanie działek pochodzących od jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Agencji Mienia Wojskowego, które to podmioty w zamian otrzymają stosowne rekompensaty. Co więcej, kolejna zmiana dotyczy spółek celowych, które KZN będzie mógł zawierać także ze spółkami Skarbu Państwa i funduszami inwestycyjnymi, co pozwoli na realizację wspólnych inwestycji z PFR Nieruchomości, odpowiedzialnym za budowę bloków na potrzeby programu Mieszkanie+.

Na skutek zmiany przepisów z ustawy zniknął „czynsz normowany”, który znajdował zastosowanie jedynie do lokali na wynajem wybudowanych w zgodnie z ustawą o KNZ (tj. mieszkania zlokalizowane w inwestycji mieszkaniowej zrealizowanej na nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste lub sprzedanej w trybie określonym w art. 53 ust. 1 lub 2 ustawy, przeznaczonej na wynajem). Chodziło w nim o to, by uzależnić wysokość czynszu od kryteriów takich jak lokalizacja, czy rodzaj umowy najmu. Po nowelizacji – co do zasady – możliwość kształtowania wysokości czynszu powinna być bardziej elastyczna.

Zmianie uległy także warunki przyznawania dopłat dla najemców chcących skorzystać z programu Mieszkanie na Start. W myśl nowych przepisów single mają możliwość uzyskania dotacji, o ile ich średni miesięczny dochód nie przekroczy przeciętnego wynagrodzenia według GUS. Każda dodatkowa osoba w gospodarstwie domowym powoduje zwiększenie limitu o 40 pp.


Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Nowelizacja ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny