Nowe pomysły rządu w sprawie elektrowni wiatrowych

A A A

Rząd zapowiedział „odblokowanie” regulacji dotyczących farm wiatrowych. Trzy lata temu wprowadzono zasadę 10h, która oznacza, że wiatraki mogą być umiejscowione w odległości od zabudowań nie mniejszej niż dziesięciokrotność ich wysokości.


Ze względu na strukturę przestrzenną Polski, taka regulacja uniemożliwiała realizację elektrowni wiatrowych w większości kraju. To był spory cios wymierzony w przedsiębiorców wiatrowych. Z nieoficjalnych informacji opublikowanych przez dziennik Gazetę Prawną wynika, że resort energetyki planuje wprowadzenie dodatkowych przepisów, które pozwalałyby samorządom na zmniejszenie dopuszczonego ustawą limitu odległości wiatraków od zabudowy. Dla przykładu, choć wciąż obowiązywałaby zasada 10h, to gmina mogłaby zmniejszyć wymaganą przepisami odległość i tym samym umożliwić przeprowadzenie inwestycji.

Taka perspektywa zyskała poparcie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Przedstawiciele branży chcieliby, by nowe regulacje znalazły się w nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Być może modernizacja regulacji prawnych w tym zakresie zostanie przeprowadzona jeszcze przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi, choć gdyby faktycznie doszło do liberalizacji przepisów w tym zakresie, byłoby to wbrew wcześniejszym obietnicom partii rządzącej. Co ciekawe, zapowiedzi te stoją poniekąd w sprzeczności z ogłoszonym pod koniec 2018 r. przez Ministra Energii projektem Polityki Energetycznej Polski do 2040.

Dla przypomnienia to właśnie politycy PiS kilka lat temu skutecznie uniemożliwili przedsiębiorcom stawianie farm wiatrowych wprowadzając ograniczenia co do ich lokalizacji (zasada 10h uwzględniona w tzw. ustawie odległościowej), a także zmiany podatkowe, nakładające na inwestorów wyższe daniny od nieruchomości. Za ich kadencji na mniej korzystne dla inwestorów wiatrowych zmieniły się także warunki zawierania kontraktów terminowych.


Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Nowe pomysły rządu w sprawie elektrowni wiatrowych
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny