Nowe pomysły na regulacje w TBS

A A A

W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa trwają także prace nad regulacjami dotyczącymi TBS. Nowelizacji ma zostać poddana ustawa o niektórych formach popierania budownictwa społecznego.

W myśl proponowanych przepisów z budżetu zarezerwowanego na ten cel w Banku Gospodarstwa Krajowego mają zostać budowane spółdzielcze lokatorskie mieszkania, jednak z zastrzeżeniem barku możliwości ich wykupienia. Co więcej, resort chce zmiany udziału w płatnościach, jakie przyszli najemcy będą musieli zapłacić TBS (wzrost z 25 do 30%). Uzyskane w ten sposób środki mają ułatwić deweloperom budowę osiedli.

Jest też dobra wiadomość, autorzy projektu planują zmiany w regulacjach mówiących o konieczności podniesienia czynszu za mieszkanie dla tych z najemców, którzy przekroczyli wyznaczony limit dochodu. Póki co przepisy są bezlitosne – jeśli zarobki wynajmującego nieznacznie przewyższą ustalony próg, musi się on liczyć z podniesieniem opłat. Sytuacja ta ma ulec zmianie wraz z proponowaną nowelizacją.

Łagodniej mają być także traktowane te TBSy, którym nie udało się wynająć przynajmniej połowy mieszkań. Dziś z tego tytułu tracą one część państwowego dofinansowania, ale ten warunek także ma się zmienić.

Autorzy projektu planują także modyfikację kryteriów finansowych, jakie mają spełniać rodziny, chcące skorzystać z wynajęcia lokalu w TBS, a także zasad składania oświadczeń o średnim miesięcznym dochodzie przypadającym na gospodarstwo domowe, od którego zależy nie tylko zawarcie umowy najmu, ale także stawki czynszu. Projekt nowelizacji trafił do konsultacji publicznych.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Nowe pomysły na regulacje w TBS
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny