Niższa stawka podatku dla szpitali

A A A

Wszystkie budynki szpitala, albo ich części związane ze świadczeniem usług leczniczych podlegają pod obniżoną stawkę podatku od nieruchomości. Taki wniosek płynie z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego wydanego 20.3.2013 r. (II FSK 1499/11).

 

Organ zajął zdanie w sprawie dotyczącej następującej interpretacji podatkowej. Dyrekcja szpitala zwróciła się do władz miasta Krakowa z pytaniem – czy obniżoną stawkę podatku od nieruchomości można stosować do wszystkich budynków należących do placówki (tzn. nie tylko do tych budynków lub ich części, w których faktycznie udzielane są świadczenia zdrowotne, ale również do tych, które są wykorzystywane przez szpital na cele administracyjne, gospodarcze i socjalne)? W 2010 r., kiedy szpital zwrócił się do prezydenta miasta z prośbą o wyjaśnienie przedmiotowego problemu, niższą stawką podatku mogły zostać objęte tylko te obiekty lub ich części, które były zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Przepis ten uległ jednak zmianie na początku 2011 r. Preferencyjna stawka zaczęła wtedy dotyczyć budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności leczniczej.

 

Władze szpitala uznały, że nowe przepisy doprecyzowywały te wcześniejsze. W konsekwencji niższa stawka podatku (tak przed 2011 r., jak i później) powinna dotyczyć tych budynków, w których udzielane są świadczenia zdrowotne oraz budynków pomocniczych – w tym także administracyjnych i gospodarczych.

 

NSA nie podzielił tej opinii. Zdaniem organu charakter nowych przepisów był normotwórczy. Przed 2011 r. preferencyjna stawka podatku od nieruchomości dotyczyła wyłącznie nieruchomości lub ich części, w których faktycznie udzielane były świadczenia medyczne (sale szpitalne, operacyjne itp.). Obecnie niższa stawka podatku ma szersze zastosowanie.

 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Niższa stawka podatku dla szpitali
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny