Nie można skorzystać z dwóch ulg przy tych samych wydatkach

A A A

Z pytaniem do fiskusa zwrócił się obywatel, który nabrał wątpliwości, czy przysługuje mu ulga podatkowa w związku z budową domu. Przedsięwzięcie rozpoczął w 1999 r. z własnych środków, jednak już dwa lata później zaciągnął kredyt, by sfinalizować inwestycję. Dzięki takiemu zabiegowi budowa została zakończona, ale podatnik do tej pory spłaca raty do banku. Niezależnie od własnych działań trzy lata temu odziedziczył on 1/3 nieruchomości, którą po dwóch latach sprzedał, a uzyskane w ten sposób środki chciał przeznaczyć na spłatę kredytu. Mężczyzna nie miał jednak pewności, czy może skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej i z tym pytaniem zwrócił się do fiskusa.

 

W odpowiedzi Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej powołał się na przepisy, które uprawniają do skorzystania ze zwolnienia podatkowego tych podatników, którzy nie sprzedali odziedziczonej nieruchomości w ciągu 5 lat od otrzymania spadku (art. 10 ust. 8 PDOFizU). Mężczyzna nie mieścił się w tej kategorii, bowiem zbył przedmiot swojego spadku już po 2 latach.

Podatnik dodatkowo argumentował, że budując dom korzystał z obowiązującej wówczas ulgi budowlanej i na tej podstawie odliczał wydatki od podatku. Organ podatkowy stwierdził, że choć istnieje możliwość uzyskania przez podatników zwolnienia z konieczności wnoszenia daniny, o ile dochód ze sprzedaży odziedziczonej nieruchomości zostanie przeznaczony na własne cele mieszkaniowe (art. 21 ust. 1 pkt 131 PDOFizU), w tym m.in. na spłatę kredytu wziętego na potrzebę budowy domu, to jednak nie ma możliwości skorzystania z tego zwolnienia w stosunku do kosztów rozliczonych już w ramach innej ulgi (w tym przypadku wynikającej z OrdPodU). Tym samym fiskus zadbał by nie doszło do sytuacji, w której te same wydatki stanowiłyby podstawę do skorzystania z niezależnych od siebie ulg.

 

 

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Nie można skorzystać z dwóch ulg przy tych samych wydatkach
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny