Narodowy Program Mieszkaniowy

A A A

Rząd planuje przedstawić nowy pomysł na udzielanie przez państwo wsparcia dotyczącego mieszkalnictwa. Według zapowiedzi Pani Premier Beaty Szydło, w kwietniu mają zostać ogłoszone szczegóły dotyczące Narodowego Programu Mieszkaniowego, który prawdopodobnie zacznie obowiązywać z początkiem 2017 r. Ze wstępnych informacji wynika, że program ten ma opierać się o kasy oszczędnościowo-budowlane, powstałe w bankach, po uprzednim uzyskaniu przez nie pozytywnej opinii Komisji Nadzoru Finansowego. Osobom, które przez co najmniej cztery lata będą lokowały tam środki, państwo będzie naliczało premię mieszkaniową w wysokości 15% od pieniędzy zgromadzonych w każdym roku na danym koncie. Osoby fizyczne będą musiały zadeklarować czas, przez który planują odkładać fundusze, a pod koniec tego okresu kasa udzieli im kredytu na zakup własnego lokum lub jego remont.

Pomysł z kasami nie jest nowy. Była o nim mowa już 20 lat temu, jednak nigdy nie wypracowano takiego kształtu programu, który miałby realne szanse na jego przeprowadzenie. Teraźniejsza propozycja została opracowana przez Senat jeszcze w poprzedniej kadencji, a obecnie prace nad nią mają być kontynuowane w ramach działalności rządowych.

Dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego, program ma przewidywać następujące rozwiązanie. Lokale przeznaczone pod wynajem dla takich właśnie osób mają być budowane przez podmioty takie jak np. gminy, na terenach należących do Skarbu Państwa. Ci z najemców, którzy będą regularnie płacić czynsz, po upływie kilkudziesięciu lat będą mogli wykupić mieszkania na własność, a wniesione przez nich przez lata środki będą traktowane jak raty.

Krytycznie do tej propozycji podchodzi Polski Związek Firm Deweloperskich. Zdaniem jego przedstawicieli błędem będzie przyznawanie mieszkań na zawsze jednym najemcom. W ich opinii istnieje prawdopodobieństwo, że tak ujęty program będzie powodował powielenie błędów wynikających z obecnie funkcjonujących zasad przyznawania lokali komunalnych. Specjaliści zwracają uwagę, że często osoby, które w chwili otrzymywania takiego mieszkania były w złej sytuacji materialnej, teraz świetnie sobie radzą, a mimo to wciąż nie zwalniają danego lokum. Ponieważ prawo do najmu lokalu komunalnego jest dziedziczne, dochodzi do sytuacji, w której mieszkania trafiają w ręce osób, które nie są w najgorszej sytuacji finansowej i bytowej. Obawy ekspertów do spraw rynku nieruchomości, a także deweloperów wzbudza także brak stabilności w obecnym prawodawstwie. Inwestorzy, jeśli nie będą mieli gwarancji, że nowo uchwalone prawo będzie obowiązywało przez lata, nie będą chcieli podejmować nowych przedsięwzięć w omawianym zakresie.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Narodowy Program Mieszkaniowy
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny