Najważniejszy związek przyczynowy

A A A

W odpowiedzi na wniosek o wydanie interpretacji podatkowej dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wskazał, iż niewystarczającym jest przechowywanie dokumentów w mieszkaniu, jeżeli chce się odliczyć odsetki od kredytu zaciągniętego na jego zakup.

 

Z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej zwróciła się lekarka, która prowadzi indywidualną praktykę. Otóż chciała ona odliczyć od kosztów uzyskania przychodu odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup kawalerki. We wniosku podała, iż w mieszkaniu tym przechowywać będzie dokumentację, związaną z prowadzeniem firmy oraz sprzęt do jej prowadzenia. Ponadto wskazała również, iż lokal będzie służyć do sporadycznych noclegów. Dodać również należy, że podatniczka zarejestrowała w nim swoją działalność.. W ocenie lekarki odsetki od zaciągniętego kredytu hipotecznego należy zaliczyć do kosztów podatkowych.

 

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie zgodził się jednak ze stanowiskiem zaprezentowanym przez podatniczkę.. Otóż aby zaliczyć poniesione wydatki do kosztów podatkowych konicznym jest, aby ów wydatek ponoszony był w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła. Ponadto koniecznym jest należyte jego udokumentowanie, jak również nie może być on wyszczególniony w ustawie o PIT wśród wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodu. Niewątpliwie do kosztów uzyskania dopuszczalnym jest zaliczenie odsetek do koszów uzyskania przychodu jeżeli spełniają wskazane warunki, gdy rzeczywiście zostały one uiszczone.

 

Wobec powyższego przy wydawaniu przedmiotowej interpretacji koniecznym było ustalenie związku przyczynowego pomiędzy zaciągniętym kredytem, a prowadzoną w formie indywidualnej praktyki lekarskiej działalnością gospodarczą oraz czy odsetki rzeczywiście zostały zapłacone. W ocenie organu podatkowego, okoliczności stanu faktyczne przedstawione przez podatniczkę wskazują, iż nie może ona dokonać odliczenia odsetek od przychodu, gdyż zaciągnięty kredyt nie pozostaje w związku z przychodami uzyskiwanymi z ww. działalności gospodarczej. Dyrektor wskazał, iż lekarka nie zdołała należycie wykazać związany z zaciągnięciem kredytu hipotecznego celu w formie osiągnięcia przychodu lub zachowania jego źródła.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Najważniejszy związek przyczynowy
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny