W odpowiedzi na zapytanie podatnika, dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził, iż przychodem osoby wynajmującej mieszkanie jest czynsz płacony przez najemcę. Natomiast obowiązek podatkowy nie powstaje w stosunku do ponoszonych przez najemcę opłat z tytułu użytkowania lokalu (IPPB1/415-12/09-3/KS).
We wniosku o wydanie interpretacji podatkowej podatnik wskazał, iż w styczniu 2009 r. nabył nieruchomość w Warszawie, którą zamierza wynająć. Poinformował równocześnie, iż planuje zawrzeć umowę, w której określono, iż najemca zobowiązany będzie do opłacania czynszu za wynajem, określonego jako wynagrodzenie za oddanie lokalu do używania. W umowie określono jednocześnie, że na przyszłym najemcy spoczywać będzie obowiązek uiszczania opłat eksploatacyjnych takich jak czynsz należny wspólnocie mieszkaniowej, opłata za gaz, wodę i telefon bezpośrednio podmiotom świadczącym ww. usługi. Podatnik wyszedł z założenia, iż z tytułu zawarcia wspomnianej umowy, zobowiązany będzie uiszczać zryczałtowany podatek. Jednak jej przychodem będzie jedynie comiesięczny czynsz uiszczany na jej rzecz przez najemcę.
Organ podatkowy podzielił zaprezentowane przez wnioskodawczynię stanowisko. W uzasadnieniu podano, iż przychodem do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym będą sumy uzyskiwane z tytułu zawartej umowy najmu. Jednocześnie wyjaśniono, iż opłaty eksploatacyjne nie są składnikiem przychodu.
Źródło: „Rzeczypospolita”