Najdroższe lokalizacje nieruchomości przemysłowych na świecie

A A A

Firma Cushman & Wakefield Healey & Baker opublikowała raport „Powierzchnia biznesowa na świecie”, w którym zamieściła ranking najdroższych lokalizacji przemysłowych na świecie. Wynika z niego, że najdroższym miastem pod tym względem jest Londyn (dzielnica Heathrow), a zaraz potem San Francisco. Niespodzianką w porównaniu z rokiem ubiegłym jest Moskwa, która obecnie zajmuje trzecie miejsce w rankingu (ostatnio siedemnaste). Warszawa jest na 22. miejscu razem z Budapesztem, tuż za Pragą. Tegoroczna edycja Business Space Across the World przedstawia najdroższe lokalizacje magazynowe na świecie. W rankingu pod uwagę wzięto 122 lokalizacje magazynowe w 38 krajach.

 

Z badań wynika, że największy skok w porównaniu z rokiem poprzednim zrobiły lokalizacje moskiewskie - przesuwając się o 14 miejsc w rankingu. Analitycy podkreślają, że ilość powierzchni przemysłowej w Moskwie w 2002 r. prawie się podwoiła. Wzrósł też czynsz. Za wynajem jednego metra kwadratowego magazynu trzeba tam zapłacić 162 euro rocznie (opłata czynszowa i koszty eksploatacji). Tymczasem w Londynie (Heathrow), który zajmuje pierwsze miejsce w rankingu, jest to 264 euro/ m2 rocznie, a w San Francisco (druga pozycja w rankingu) - 206 euro/m2.

 

Jak podaje w raporcie Cushman & Wakefield Healey & Baker, tylko połowa badanych krajów odnotowała obniżenie czynszów magazynowych w minionym roku. W tej grupie znalazły się jednak lokalizacje warszawskie.

 

W rankingu najdroższych lokalizacji przemysłowych z 2003 r. Warszawa zajęła 22 miejsce z czynszem za jeden metr kwadratowy w wysokości 69 euro rocznie (opłata czynszowa i koszty eksploatacji). Tymczasem rok wcześniej stołeczne lokalizacje przemysłowe były droższe i znajdowały się na 19 pozycji w rankingu (tuż za Rosją). Widać więc, że stopa zwrotu z inwestycji magazynowych jest u nas coraz niższa, na podobnym poziomie jak w Budapeszcie i tylko nieco słabszym niż w Pradze.

 

Czynsze za magazyny w Amerykach spadły o 6%, zaś Europa Środkowowschodnia odnotowała wzrost czynszów średnio o 20%. Zdaniem analityków, nasz region odgrywa coraz większą rolę, jeśli chodzi o lokalizacje magazynów.

 

W Azji czynsze spadły o 4%. W Chinach, w szczególności w Szanghaju, czynsz wzrósł najbardziej, co jest spowodowane rosnącym zainteresowaniem inwestorów tą lokalizacją ze względu na niskie koszty gruntów i produkcji. Natomiast w Singapurze i Tajpej, choć nadal najdroższych w regionie, czynsz spadł o 22 i 17%. Trzy południowoafrykańskie miasta Durban, Cape Town i Johannesburg odnotowały wzrost czynszów.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Najdroższe lokalizacje nieruchomości przemysłowych na świecie
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny