Najdroższe lokalizacje biurowe na świecie

A A A

Hong Kong stał się najdroższą lokalizacją biurową na świecie, a Azja pozostaje nadal w czołówce z czterema z pierwszych pięciu najdroższych lokalizacji według najnowszego raportu przygotowanego przez CBRE Global Prime Office Occupancy Costs (Koszty najmu w najlepszych lokalizacjach na świecie). Centralna dzielnica biznesu w Hong Kongu otwiera ranking najdroższych biur, z kosztami najmu w wysokości ok. 232 EUR/m2/mies. Na drugim miejscu znajduje się londyński West End (209 EUR/m2/mies.), na trzecim Pekin (Ulica Finansowa – 150 EUR/m2/mies.), czwarte miejsce to również Pekin (tym razem Central Business District – 145 EUR/m2/mies.), a pierwszą piątkę zamyka Hong Kong (tym razem dzielnicą West Kowloon – 143 EUR/m2/mies.).

– W Warszawie w wyniku nadpodaży czynsze umowne utrzymują się na relatywnie niskim poziomie. Najbardziej atrakcyjne powierzchnie biurowe wynajmowane są za ok. 23,00 EUR/m2/mies., nie uwzględniając licznych zachęt oferowanych najemcom. Całkowite koszty najmu, spadły w Warszawie o 3,3% w skali roku. W nadchodzących miesiącach możliwe są dalsze obniżki stawek ofertowych za wynajem biura, które mogą utrzymać się na poziomie 22–23 EUR/m2/mies. przez najbliższe 2–3 lata. Widać jednak, że jednocześnie popyt na biura utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie i w związku z tym nie przewidujemy radykalnych zmian – mówi Katarzyna Gajewska, Starszy Konsultant, Dział Doradztwa i Badań Rynku, CBRE.

– Silna konkurencyjność na warszawskim rynku biurowym wymaga od właścicieli budynków znacznej elastyczności i kreatywności, natomiast najemców stawia w stosunkowo korzystnej pozycji negocjacyjnej. Taka sytuacja przekłada się bezpośrednio na mocny rozwój produktu w kontekście jego jakości oraz atrakcyjności dla użytkownika. Jednocześnie ciekawym trendem, który należy mieć na uwadze, jest obserwowane w całym regionie EMEA spadające znaczenie kosztów najmu wobec rosnącej koncentracji na pracownikach oraz ich wydajności – twierdzi Łukasz Kałędkiewicz, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, CBRE.

Całkowite koszty najmu w najlepszej jakości obiektach – w które wlicza się stawki czynszów najmu, lokalne podatki, koszty utrzymania powierzchni wspólnych oraz opłaty eksploatacyjne –wzrosły na całym świecie o 2,4% w skali roku. Najwyższy wzrost odnotowano w regionie Azji i Pacyfiku (2,7%), obu Amerykach (2,3%), a w regionie EMEA o 2,1%.

CBRE przeprowadziła badania kosztów najmu w najlepszych biurowcach w 126 lokalizacjach na całym świecie. W pierwszej 50-tce „najdroższych” znalazło się 20 lokalizacji z Azji i Pacyfiku, 20 z regionu EMEA, a 10 z kontynentów Ameryki.

Europa czerpie korzyści z cyklicznego wzrostu wydatków na cele konsumpcyjne oraz inwestycje, jak również z bardzo korzystnej waluty oraz intensywnej polityki monetarnej, które sprawiły iż Dublin, Sztokholm oraz Barcelona stały się najszybciej rozwijającymi rynkami w regionie. W większości rynki środkowej i wschodniej Europy odnotowały spadki w skali roku, włączając Moskwę, która nadal jest w trakcie recesji. Koszty szybko wzrosły w Afryce Południowej z Johannesburgiem, Kapsztadem i Durbanem odnotowującymi wartości wyższe o przynajmniej 6,9% od wartości z poprzedniego roku.

Tylko 11 z 56 rynków EMEA odnotowało spadek kosztów najmu w skali roku w najlepszych lokalizacjach biurowych. Oprócz londyńskiej dzielnicy West End, kolejnym rynkiem z regionu, który znalazł się w światowej 10 była londyńska dzielnica City (116 EUR/m2/mies.).

10 najdroższych lokalizacji biurowych na świecie (EUR/m2/mies.)

Pozycja

Lokalizacja

Koszt najmu

1

Hong Kong (Centrum), Hong Kong

231,75

2

Londyn -Centrum (West End), Wielka Brytania

209,46

3

Pekin (Ulica Finansowa), Chiny

150,19

4

Pekin (CBD), Chiny

145,02

5

Hong Kong (West Kowloon), Hong Kong

143,34

6

Tokio (dzielnica Marunouchi/Otemachi), Japonia

128,15

7

New Delhi (Connaught Place - CBD), Indie

119,55

8

Londyn - Centrum (City), Wielka Brytania

116,10

9

Nowy Jork (Midtown Manhattan), Stany Zjednoczone

109,17

10

Szanghaj (Pudong), Chiny

106,03

80

Warszawa – CBD, Polska

33,00

Źródło: CBRE

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Najdroższe lokalizacje biurowe na świecie
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny