Najdroższe biurowe lokalizacje

Cushman & Wakefield

A A A

Cushman & Wakefield opublikował raport dotyczący powierzchni biurowych na świecie. Wynika z niego, że londyńska dzielnica West End jest obecnie najdroższą lokalizacją biurową na świecie przed Centralnym Obszarem Biznesu (COB) w Hongkongu. Analitycy wskazują, że przyczyną wzrostu cen czynszu (o 2%) na londyńskim West End jest mała podaż powierzchni biurowych i wciąż utrzymujący się popyt na nie w tym mieście. Rejon Zona Sul w Rio de Janeiro awansował z ósmego na trzecie miejsce dzięki wzrostowi czynszów o 43% w porównaniu z 2011 r.

 

W ubiegłym roku w skali światowej ceny czynszów najlepszych powierzchni biurowych wzrosły o 3%. Przyczyną takiego stanu rzeczy były wysokie podwyżki w Ameryce Południowej, zwłaszcza w Brazylii i Kolumbii. Panujący kryzys spowodował jednak, że niepewność i ostrożność najemców na wielu rynkach wciąż się utrzymuje.

 

Kryzys gospodarczy ma również wpływ na sytuację na rynku najmu powierzchni biurowych w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka). Trzeci rok z kolei odnotowano tu niewielką aktywność. Ceny praktycznie utrzymują się na tym samym poziomie, zwłaszcza w Europie Zachodniej (wzrost o 0,3%). Natomiast w Europie Środkowo-Wschodniej czynsze wzrosły tylko o 2%.

 

Z raportu wynika, że w minionym roku prężnie rozwijała się gospodarka norweska. W tym kraju w 2012 r. zanotowano 11% wzrost cen czynszów w stosunku do 2011 r. Popyt na powierzchnie biurowe wzrósł także w Kazachstanie (o 22%) i Turcji (o 13%). Zapotrzebowanie na najem generowały tam przedsiębiorstwa międzynarodowe. Na coraz ważniejsze ośrodki biznesowo-finansowe w regionie wyrastają także Ałmaty i Stambuł.

 

Zdaniem Richard Aboo, Partnera, Dyrektora działu powierzchni biurowych w polskim oddziale C&W: „Pomimo dość słabych wyników w całej Europie rynek powierzchni biurowych w Polsce w dalszym ciągu się rozwija, o czym świadczy wzrost popytu o 4% w Warszawie i o 13% w miastach regionalnych. Jednak rosnąca podaż prowadzi do nieznacznego wzrostu wskaźnika pustostanów i hamuje wzrost czynszów. W miastach regionalnych, tj. Krakowie, Wrocławiu i ostatnio także w Łodzi, obserwuje się wzrost aktywności na rynku najmu oraz popytu generowanego przez sektor BPO i SSC. Poza lokalnymi deweloperami także międzynarodowe firmy deweloperskie takie jak Skanska, SwedeCenter i Hines przygotowują nowe obiekty biurowe wysokiej jakości w ważniejszych miastach regionalnych”.

 

Warszawa zajęła 33. miejsce w zestawieniu. Oferowane stawki czynszów w najlepszych lokalizacjach w stolicy w minionym roku osiągały poziom 24–27 EUR/m2/miesięcznie.

 

Źródło: Cushman & Wakefield

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Najdroższe biurowe lokalizacje
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny