Nabycie nieruchomości w dobrej wierze

A A A

Sąd Rejonowy w Niedzicy uznał w Kazimierza S. za posiadacza samoistnego nieruchomości, którą opiekował się od 1983 r. i przesądził na jego rzecz własność (I Ns 102/08).

 

W przedmiotowej sprawie Heinrich L. w roku 1983 porzucił gospodarstwo będące ówcześnie jego własnością i wyemigrował do RFN. Nieruchomość składającą się z domu, zabudowań gospodarczych oraz przeszło 25 ha ziemi uprawnej, objął w posiadanie Kazimierz S. W lipcu 2008 r. wystąpił on, zgodnie z art. 609 KPC z wnioskiem o zasiedzenie w dobrej wierze, wskazanej nieruchomości. Do postępowania przyłączył się Heinrich L., który zażądał od wnioskodawcy 850 000 zł za ww. nieruchomość.

 

Zadaniem sądu było rozstrzygnąć, czy Kazimierz S. objął nieruchomość w posiadanie dobrej, czy też w złej wierze. Od ustalenia wskazanej kwestii zależało, czy okres potrzebny od nabycia własności ww. nieruchomości wynosić będzie 20 lat, jak to jest w przypadku posiadacza w dobrej wierze, czy też 30 lat dla posiadacza w złej wierze. Sąd po zapoznaniu się z aktami sprawy oraz po przeprowadzeniu dowodu z przesłuchania świadków orzekł, iż rodzina S. objęła nieruchomość w dobrej wierze. Zatem 20-letni okres posiadania jest wystarczający, aby nabyć nieruchomość. W uzasadnieniu wskazano, iż w przedmiotowej sprawie istotnym było, że rodzina S. opiekował się gospodarstwem jak właściciele, przeprowadzał remonty, pobierała pożytki oraz płaciła podatki, dlatego też Sąd Rejonowy uznała ich za posiadaczy samoistnych i przesądził o nabyciu własności.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Nabycie nieruchomości w dobrej wierze
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny