Na Pomorzu kupują mieszkania za gotówkę

A A A

Z danych z kilku agencji pośrednictwa w obrocie nieruchomościami działających na rynku kujawsko-pomorskim i pomorskim wynika, że klienci coraz częściej kupują lokale za gotówkę. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania za niższą cenę, z przeznaczeniem do remontów (przy czym za takie mieszkanie uznaje się już lokal z łazienką lub kuchnią nieremontowaną przez kilkanaście lat) lub wykończone w nowoczesnynm stylu.

 

Według Jakuba Walczaka z Nordhaus na terenie Bydgoszczy duża liczba transakcji jest finansowana ze środków własnych inwestorów. Najbardziej poszukiwanymi lokalami są te o powierzchni 40–50 m2. Najczęściej wybierane lokalizacje to Osiedle Leśne, Wyżyny, Bartodzieje i Fordon. Ceny wywoławcze wystawionych na sprzedaż mieszkań utrzymują się mniej więcej na stałym poziomie, podczas gdy ceny transakcyjne nieznacznie spadły w stosunku do pierwszego kwartału 2013 r.

 

Podobna sytuacja cenowa ma miejsce w Toruniu. Według informacji podanych przez Zbigniewa Kośmińskiego z Metrohouse i Partnerzy, średnia stawka wywoławcza na rynku wtórnym w kwietniu wynosiła 4280 zł/m2. Dzielnice, które w tym mieście cieszą się największym zainteresowaniem to: Chełmińskie Przedmieście, Bydgoskie Przedmieście, Koniuchy, Rubinkowo. Dużym wzięciem cieszą się również mieszkania zlokalizowane w osiedlu Uniwersyteckim. Mieszkańcy Torunia najczęściej poszukują lokali dwu, trzypokojowych, zajmujących powierzchnię ok. 50–60 m2.

 

Tendencję spadkową w cenie mieszkań zauważa natomiast na trójmiejskim rynku Paweł Grabowski z Ober-Haus. Zapotrzebowanie na zakup tego typu lokali jest tu średnie. Część potencjalnych nabywców z pewnością czeka na uruchomienie rządowego programu „Mieszkanie dla młodych”. Za to rosnącym zainteresowaniem cieszą się licytacje mieszkań organizowane przez miasto oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Atrakcyjność cen wywoławczych, często znacznie niższych od średniej rynkowej sprawia, że tego typu lokale zyskują coraz większe grono potencjalnych nabywców.

 

Źródło: Rzeczpospolita

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Na Pomorzu kupują mieszkania za gotówkę
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny