Mieszkaniowa statystyka

A A A

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2008 r. oddano do użytku 165 833 mieszkań. W dotychczas rekordowym roku 2003 oddano do użytku 162 686 mieszkań.

 

Tak dobry wynik w 2008 r. tłumaczy się ogólnym boomem na rynku nieruchomości w tym okresie. Dodatkowo w latach 2007 i 2008 obserwowano dużą liczbę rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych. Zdaniem analityków Home Broker w 2009 r. liczba oddawanych mieszkań wyraźnie spadnie i osiągnie wartość ok. 160 tys. Spowodowane będzie to tym, że deweloperzy mając dużą liczbę niesprzedanych mieszkań, będą zmuszeni do ograniczenia przyszłych inwestycji.

 

Dodatkowo na rynku zauważalna jest sytuacja, w której inwestorzy coraz częściej zmieniają swoje plany budowlane. Zamiast obiektów mieszkaniowych na działkach powstają projekty biurowe, które obecnie charakteryzują się większą opłacalnością. Wstrzymanie inwestycji mieszkaniowych oraz przekształcanie ich na inwestycje biurowe spowoduje, że w latach 2010 i 2011 liczba oddawanych do użytku mieszkań znacząco się obniży, nawet poniżej 100 tys. lokali w skali roku. Sytuacja taka zaowocuje dużo mniejszą podażą lokali na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Przy założeniu niezmienionego popytu ceny mieszkań będą stopniowo rosnąć. Pierwsze podwyżki cen mieszkań spodziewane są już w 2010 r.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Mieszkaniowa statystyka
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny