Mieszkania w wielkiej płycie – popularne, ale tylko ze względu na cenę

A A A

Aż trzy czwarte (74%) osób poszukujących ofert sprzedaży mieszkań preferuje lokale w budynkach wzniesionych z cegły. Mieszkania w tzw. wielkiej płycie są przedmiotem zainteresowania zaledwie 18% klientów – wynika z najnowszego badania portalu nieruchomości Domy.pl. Proporcje te ulegają jednak zmianie, jeżeli przyjrzymy się innym, bardziej złożonym czynnikom.

Poszukujący mieszkań na sprzedaż niezmiennie są przekonani, że najlepszym materiałem budowy jest cegła. Jest w tym sporo prawdy – z uwagi na grubsze ściany budynku lokale takie lepiej trzymają temperaturę, chronią przed hałasem z zewnątrz i przewodzeniem dźwięków wewnątrz, dają też większe pole manewru w przypadku remontów. Cegłę, w przeciwieństwie do wielkiej płyty, łatwiej jest przebić czy przewiercić, co zdecydowanie ułatwia nawet najmniejsze modernizacje w mieszkaniu. Wszystkie te zalety sprawiają, że nieruchomości w budynkach wzniesionych w cegły preferowane są przez aż przez 74% poszukujących ofert sprzedaży mieszkań.

Niewielkim zainteresowaniem cieszą się nieruchomości wzniesione w technologii „rama H”. Według badania mieszkaniami wybudowanymi tą metodą zainteresowanych jest tylko 8% poszukujących. Głównym powodem takie stanu rzeczy może być jednak nieznajomość znaczenia tego terminu. W technologii „rama H” bryła budynku opiera się na żelbetowym szkielecie wypełnionym cegłami lub pustakami. Dzięki takiemu rozwiązaniu budynek nie ma tzw. ścian nośnych, co z kolei umożliwia przeprowadzanie poważniejszego remontu i przebudowanie mieszkania. Znakomita większość współczesnych inwestycji deweloperskich powstaje właśnie w tej technologii.

Lokalami w blokach wzniesionych z wielkiej płyty zainteresowanych jest 19% badanych. Chociaż wielu poszukujących jest świadoma wad tego typu mieszkań – związanych np. akustyką i z reguły słabą izolacją termiczną – wielka płyta ma bez wątpienia także sporo zalet. „Budynki z wielkiej płyty, stawiane w latach PRL-u, znajdują się zazwyczaj na osiedlach o bogatej infrastrukturze handlowo-usługowej; ponadto pomiędzy blokami jest dużo wolnej przestrzeni – rzadko spotyka się miejsca, w których mieszkańcy mogliby zaglądać sobie do okien tak, jak to ma miejsce w przypadku współczesnych inwestycji. Zaletą wielkopłytowych osiedli są także rozległe tereny zielone, które dziś, przy wysokich cenach gruntów, są ograniczane do niezbędnego minimum” – podkreśla Marcin Drogomirecki, ekspert portalu nieruchomości Domy.pl. „Podstawową zaletą lokali z wielkiej płyty, która decyduje o znaczeniu takich lokali na rynku sprzedaży mieszkań, jest ich cena – wyraźnie niższa w porównaniu z mieszkaniami o podobnym metrażu, jednak położonych w budynkach z cegły” – dodaje.

Według badania 28% klientów szukających mieszkania z cegły gotowych jest zmienić swoje preferencje i wybrać podobny lokal wzniesiony w wielkiej płycie, jeżeli takie M byłoby o ponad 15% tańsze. Tylko sześciu na stu ankietowanych zdecydowałoby się na taki krok, jeżeli M w wielkiej płycie byłoby tańsze 10–15%, natomiast 7% zrezygnowałoby z cegły na rzecz podobnego lokalu w wielkiej płycie oraz lepszej lokalizacji.

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się wśród zainteresowanych mieszkaniami w technologii „rama H”. W tej grupie blisko połowa (48%) badanych przez z portal Domy.pl wybrałaby lokal w wielkiej płycie, jeżeli ten byłby tańszy o minimum 15%. Co dziesiąty zdecydowałby się na taką zmianę względem lepszej lokalizacji, a 14% gdyby M w wielkiej płycie było o 10–15% tańsze.

Źródło: Domy.pl

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Mieszkania w wielkiej płycie – popularne, ale tylko ze względu na cenę
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny