Magazynowany potencjał Polski tkwi w e-commerce i przenosi się pod zachodnią granicę

A A A

Według raportu CBRE „Poland Industrial MarketView”, który podsumowuje rynek przemysłowo-logistyczny w Polsce w 2017 r., na rynku znajduje się obecnie 13,4 mln m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej, czyli o 22% więcej niż w 2016 r.

 

W ciągu 12 miesięcy deweloperzy dostarczyli na rynek aż 2,27 mln m2 nowej powierzchni magazynowej, rejestrując najwyższy wynik w historii. Dynamiczny rozwój rynku został zarejestrowany we wszystkich regionach Polski, wśród których najbardziej wzbogacił się rynek warszawski (o 495 tys. m2) oraz Śląsk, gdzie wybudowano aż 357 tys. m2.

Efektem dużej aktywności inwestorów jest podpisanie umów najmu na ponad 4,52 mln m2, co oznacza 29% wzrost względem 2016 r. Na pozycję lidera wśród najemców magazynów wysuwa się e-commerce – w 2017 r. 3 największe transakcje zostały podpisane przez firmy z tej branży.

Polski rynek jest konkurencyjny pod względem kosztów pracy i warunków najmu oraz dostępności gruntów, co przyciąga do naszego kraju kolejnych inwestorów, m.in. z branży e-commerce. Eksperci CBRE podkreślają, że właśnie ta branża będzie jedną z głównych sił napędowych szybkiego rozwoju sektora przemysłowego w 2018 r. Z raportu Interaktywnie.com „E-COMMERCE” wynika, że wartość sprzedaży w polskim Internecie w 2017 r. wyniosła 40 mld zł, a zdaniem przewodniczącego rady Izby Gospodarki Elektronicznej w 2018 r. wzrośnie o ponad jedną piątą i przekroczy granicę 50 mld zł.

– Zmieniające się zwyczaje zakupowe konsumentów sprawiły, że zakupy internetowe, a z nimi branża e-commerce, wystrzeliły w górę. Sektorowi pomogą również nowe przepisy prawne, które nakazują zamykanie centrów handlowych w niedziele. To z pewnością będzie miało swoje odbicie w rynku powierzchni magazynowych – mówi Beata Hryniewska z CBRE.

W 2018 r. Warszawa i Polska Centralna nadal będą się cieszyć sporym zainteresowaniem inwestorów. Jednak to tereny zachodnie będą coraz częściej na celowniku. Między innymi w Zielonej Górze, Świebodzinie, Świecku i Krośnie Odrzańskim planowane jest oddanie nowych powierzchni magazynowych.

– Rok 2017 był przełomowy dla rynku powierzchni magazynowych i 2018 r. zapowiada się równie optymistycznie. Apetyt deweloperów nie słabnie, a w budowie znajduje się obecnie kolejne 1,39 mln m2. Obserwujemy duży wzrost zainteresowania regionem zachodnim, z nowymi projektami w takich lokalizacjach jak Zielona Góra, Świebodzin, Świecko czy Krosno Odrzańskie. Tak dobra sytuacja na rynku sprzyja realizacji obiektów nie tylko typu „build to suit”, ale także spekulacyjnych, które pod koniec 2017 r. stanowiły aż 34% powierzchni magazynowych w budowie – komentuje Hryniewska.

Dostępność wolnej powierzchni magazynowej jest bardzo ograniczona. Ukończenie rekordowej ilości projektów nie spowodowało wzrostu stopy pustostanów, a miało skutek wręcz odwrotny: odsetek niewynajętej powierzchni obniżył się o 1,2 p.p. w stosunku do końcówki 2016 r. i obecnie wynosi 4,7%. Jest to najniższy wskaźnik od ponad 10 lat.

Źródło: CBRE

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Magazynowany potencjał Polski tkwi w e-commerce i przenosi się pod zachodnią granicę
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny