Linie energetyczne trzeba właściwie oznaczyć

A A A

SN w postanowieniu z 18.4.2012 r. (V CSK 190/11) orzekł, że ustanawiając służebność przesyłu, sąd powinien ją starannie opisać, a najlepiej – zaznaczyć na mapie geodezyjnej. Zagadnienie to zostało poruszone w sporze pomiędzy jedną z firm energetycznych, a właścicielem działki budowlanej, wzdłuż granicy której biegnie wybudowana w latach 60. linia elektryczna. Sąd rejonowy, do którego sprawa wpłynęła pierwotnie, uwzględnił wniosek właściciela i ustanowił służebność z roczną opłatą 1302 zł. Organ ten odrzucił zarzut zakładu, który argumentował, że w „międzyczasie” zdążył zasiedzieć tę służebność. Powyższe orzeczenie zostało utrzymane przez sąd okręgowy.

 

SN, któremu powyższy zarzut wydał się sensowny, dopatrzył się jednak innego wątku w sprawie. Sędzia sprawozdawca wskazała, że pojęcia: „korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej” i „zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń”, choć mają charakter normatywny, są tak ogólne, że w każdym wypadku wymagają wypełnienia ich przez sądy treścią uwzględniającą charakter danej instalacji służebności. Podając za Rzeczpospolitą, sędzia stwierdziła: „Określenia te wyznaczają nie tylko zakres obciążenia nieruchomości i uprawnień przedsiębiorcy przesyłowego, ale i powinność oznaczenia terenu, na którym są wykonywane. Celowe jest w szczególności wskazanie, że obciążenie to obejmuje niezbędny do niezakłóconego działania sieci przesyłowej dostęp, bieżącą eksploatację, dokonywanie kontroli, konserwację, remonty, usuwanie awarii, wreszcie wymianę posadowionych urządzeń. Z drugiej strony, określając zakres korzystania, sąd powinien mieć na względzie zasady współżycia, zwyczaje miejscowe oraz jak najmniejsze utrudnienia z korzystania z nieruchomości”.

 

Zdaniem sądu wskazane jest zatem oznaczanie lokalizacji urządzeń oraz terenu na mapie przygotowanej z zastosowaniem zasad wymienionych w postępowaniu wieczystoksięgowym. Należy przy tym zaznaczyć, że obecnie nie ma takiego obowiązku.

 

Źródło: Rzeczpospolita

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Linie energetyczne trzeba właściwie oznaczyć
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny