Kupno wielu mieszkań w jednej inwestycji oznacza wyższy podatek

A A A

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział zmiany w zakresie stawki podatku od czynności cywilnoprawnych związanego z zakupem większej liczby mieszkań w obrębie jednej inwestycji. Każdy, kto będzie posiadał 5 takich lokali i będzie rozważał zakup kolejnych, będzie musiał się liczyć z koniecznością zapłaty 6% podatku od czynności cywilnoprawnych.


Jak podała Państwowa Agencja Prasowa po rozmowie z członkiem rządu, modyfikacje regulacji prawnych w tym zakresie mają zostać uwzględnione w projekcie poprawki do ustawy w sprawie „Bezpiecznego kredytu o stałej stopie”. Minister w swojej wypowiedzi zapowiedział: „Planujemy, że to będzie autopoprawka do projektu ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe zgłoszona na poziomie parlamentarnym. Wypracowujemy jej ostateczny kształt. To będzie kilka rozwiązań, więc nie chcielibyśmy nowego projektu, tylko chcemy potraktować te przepisy o +Bezpiecznym kredycie+ jako jeden pakiet”.

Według zapowiedzi Waldemara Budy ograniczenia w nabywaniu mieszkań polegające na nałożeniu wyższego podatku od czynności cywilnoprawnych będą dotyczyły zakupu większego pakietu mieszkań w ramach jednej inwestycji tak przez fundusze inwestycyjne, jak i osoby prywatne, choć tych drugich – jak twierdzi minister – będzie to dotyczyło „w jak najmniejszym stopniu”.

„Problemem jest to, by nie kupować hurtowo w jednej inwestycji. Jeśli jest to rozłożone proporcjonalnie na różne inwestycje, to z naszej strony wielkich obaw nie ma. Nie chcemy, by kapitał, jeśli chodzi o zakup nieruchomości, wypływał za granicę. Jak ktoś ma kapitał, chce kupić mieszkanie w Polsce, nie powinniśmy mu tego ograniczać (…). Raczej skupimy się na ograniczeniu kumulowania zakupów przez jedną osobę w jednej inwestycji. Jeśli ktoś chce kupić większą liczbę mieszkań, ale w ramach różnych inwestycji, to to już nie jest groźny proceder. Tu nie będziemy inwazyjni” – tłumaczył PAP Minister.

W styczniu br. Ministerstwo Rozwoju i Technologii informowało, że wśród planowanych regulacji prawnych ma znaleźć się także obostrzenie polegające na tym, że inwestorzy (tak indywidualni, jak i instytucjonalni), którzy w obrębie jednej inwestycji posiadaliby co najmniej 5 mieszkań, nie będą mogli nabyć kolejnych przez rok. Regulacje mają dotyczyć transakcji zawieranych zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.


Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Kupno wielu mieszkań w jednej inwestycji oznacza wyższy podatek
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny