Kto może przejąć lokal po śmierci najemcy

A A A

W dniu 2.4.2009 r. Sejm rozpatrywał propozycje zmian w obowiązujących przepisach, dotyczących kwestii wstępowania członków rodziny najemców w umowy najmu po ich śmierci. Autorem projektu nowelizacji jest Komisja „Przyjazne Państwo”. Wskazaną kwestię reguluje obecnie art. 691 KC, który określa w § 1, iż „w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.

 

Zgodnie z przywołaną powyżej regulacją na chwilę obecną w przypadku śmierci najemcy nie mogą wstępować zięć, synowa czy wnuk. Propozycja Komisji zakłada, iż wskazane osoby będą mogły przejąć lokal po najemcy, ale tylko wtedy, gdy stale z nim mieszkały.

 

Posłowie obecnie dyskutują, czy wskazane zmiany mają dotyczyć tylko i wyłącznie tzw. mieszkań zakładowych, lokali należących do Skarbu Państwa lub do jednostek samorządowych, czy też krąg regulacji ma zostać rozszerzony na lokale należące do osób prywatnych.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Kto może przejąć lokal po śmierci najemcy
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny