Krzewy zacieniające działkę sąsiada trzeba przycinać

A A A

Lubelski Sąd Okręgowy rozpatrzył sprawę dotyczącą zacieniania działki przez krzewy sąsiada (II Ca 396/12). Mieszkanka osiedla domków jednorodzinnych w Chełmie zażądała od sąsiadów przycięcia 18 kolumnowych żywotników (popularnie zwanych tujami), które tworząc zimozieloną ścianę o wysokości 3,5 m przez większość dnia rzucały cień na jej posesję. Sprawa dotyczyła zatem naruszenia art. 144 KC, mówiącego o immisji pośredniej. Kwestią sporną było, czy stwarzane przez krzewy zacienienie powoduje zakłócenie możliwości korzystania z posesji skarżącej ponad przeciętną miarę wynikającą z jej społeczno-gospodarczego przeznaczenia.

 

Sąd Okręgowy utrzymał decyzję Sądu Rejonowego w Lubartowie, który przychylił się do wniosku skarżącej i nakazał jej sąsiadom przycięcie krzewów do wysokości 2,5 m oraz utrzymywanie ich wielkości na tym poziomie. W orzeczeniu uzasadniono, że wyrośnięte krzewy faktycznie ograniczyły dostęp promieni słonecznych do sąsiedniej posesji, co skutkowało ograniczeniem wzrostu roślin ozdobnych na działce skarżącej oraz zmniejszenie możliwości praktycznego korzystania z ogródka tj. podczas opalania, czy zabawy wnuków.

 

Zdaniem organu zaistniałe zakłócenia przekroczyły przeciętną miarę, wyznaczoną w tym wypadku zabudową szeregową nieruchomości i przeznaczeniem ogródków. Istotne dla sądu było również to, że inni właściciele działek na tym samym osiedlu mieli możliwość pełnego korzystania z nasłonecznienia na terenie swoich posesji.

 

Sąd odrzucił argumentację skarżonych, że przycięcie krzewów spowoduje ich usychanie, kierując się opinią biegłego, wykazującą że żywotniki dobrze znoszą przycinanie i formowanie, a ich wysokość może zostać zmniejszona do 30% bez dużej szkody dla roślin. Organ uzasadniał, że za utrzymaniem dotychczasowej wysokości żywopłotu w tym przypadku nie mogą przemawiać względy krajobrazowe ani przyrodnicze, bowiem tym razem prawo do korzystania w prawidłowy sposób z nieruchomości przez jej właściciela ma przed nimi pierwszeństwo.

 

Orzekając sąd przywołał również przepisy Prawa budowlanego, według którego budowa ogrodzenia powyżej 2,2 m wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. Krzewy w omawianym przypadku tworzyły zielone ogrodzenie, zatem sąd zaadoptował powyższą zasadę przy ustalaniu wysokości, do jakiej powinien zostać skrócony żywopłot.

 

Źródło: Rzeczpospolita

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Krzewy zacieniające działkę sąsiada trzeba przycinać
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny