Krótkoterminowy najem a zryczałtowany PIT

A A A

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał indywidualną interpretację podatkową w kwestii wpływu zawierania umów najmu na bardzo krótkie okresy czasu ze względu na prawo do odprowadzania zryczałtowanego PIT.

 

Kobieta będąca współwłaścicielką mieszkania, chciała wynajmować je na doby. Zakładała, że czasem będzie podpisywała również umowy z najemcami na dłużej, ale nie będzie prowadziła działalności, której można by było przypisać charakter profesjonalny i zorganizowany, a sam lokal wykorzystywany do omawianego celu nie będzie należał do majątku żadnej firmy. Podatniczka zastrzegła, że wynajmowanie przez nią mieszkania nie będzie miało związku z żadnymi akcjami marketingowymi, a ona sama nie zamierza świadczyć dla swoich najemców dodatkowych usług (tj. przygotowywanie posiłków, czy sprzątanie). Na traktowanie wynajmu, jako zawodową działalność nie pozwalają jej zresztą codziennie obowiązki związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

Kobieta chciała upewnić się, że może skorzystać ze zryczałtowanego PIT od najmu (8,5%). Jej zdaniem przychody, jakie będzie uzyskiwała z omawianego tytułu nie powinny być kwalifikowane, jako uzyskane z pozarolniczej działalności gospodarczej, a jako otrzymane z najmu, podnajmu, czy dzierżawy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 21.1.2016 r. (ITPB1/4511-1169/15/MPŁ) przyznał jej rację zastrzegając przy tym, że swój osąd opiera tylko na opisie zdarzenia przyszłego. Przedstawiciel fiskusa przypomniał przy tym, że do faktycznej oceny sytuacji podatkowej dojdzie wtedy, gdy ona zaistnieje, a wtedy to po stronie kobiety będzie wykazanie korzystnych okoliczności, przemawiających właśnie za takim sposobem rozliczenia.

Organ zwrócił także uwagę na warunki, jakie muszą być spełnione by prowadzona przez podatniczkę działalność została uznana za pozarolniczą działalność gospodarczą. Jeśli okaże się, że fiskus dowiedzie, iż kobieta wynajmuje lokal w sposób zorganizowany i ciągły, we własnym imieniu oraz w celu uzyskania zarobku, powyższa interpretacja nie będzie już wiążąca.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Krótkoterminowy najem a zryczałtowany PIT
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny