Koniec z wyłudzaniem dopłat i bezprawnym użytkowaniem gruntów państwowych

A A A

W połowie marca br. ma wejść w życie nowelizacja ustawy o płatnościach w ramach systemu wsparcia bezpośredniego. To kolejny instrument prawny, który ma regulować kwestie dotyczące państwowych gruntów. Tym razem przepisy mają ukrócić bezprawne zajmowanie działek w celu uzyskania dopłat bezpośrednich.

 

Od kilku lat dochodzi do sytuacji, podczas których osoby prywatne przeprowadzają zabiegi agrotechniczne na gruntach państwowych, a następnie wnoszą do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie im unijnej dopłaty. Obecnie wystarczy, że taka osoba udowodni, że użytkowała daną nieruchomość. Skala zjawiska jest duża, szacuje się, że dotyczy ono ponad 10 tys. hektarów.

Resort chce wprowadzić regulacje, które nie dopuszczą do takich praktyk. Zmiany w przepisach polegają na tym, by osoba ubiegająca się o dopłatę musiała wykazać przez ARiMR tytuł prawny do gospodarowania na danym gruncie. Ma to być warunek uzyskania dofinansowania.

Ustawa ma także porządkować kwestie związane z dalszym użytkowaniem gruntów państwowych, w stosunku do których niegdyś zawarto umowy dzierżawy, a które to umowy dawno wygasły. Według szacunków Agencji Nieruchomości Rolnych problem ten dotyczy ok. 8,7 tys. ha.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Koniec z wyłudzaniem dopłat i bezprawnym użytkowaniem gruntów państwowych
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny