Koniec z dopłatami MdM w 2016 roku

A A A

15 marca br. Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach rządowego programu „Mieszkanie dla młodych”. Powodem decyzji jest wyczerpanie środków przeznaczonych na 2016 r. Od środy 16 marca nie będzie już można składać wniosków o dofinansowanie wkładu własnego do kredytu w ramach MdM – wynika z komunikatu BGK. Tegoroczny limit wynosił 730 mln zł, z czego zarezerwowano już 95%. Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, pozostałe 5% ma zapewnić sfinansowanie wniosków złożonych w dniu ogłoszenia postanowienia. Ustawodawca zabezpieczył w ten sposób także pieniądze dla obecnych beneficjentów, którym urodziło się lub zostało przysposobione trzecie lub kolejne dziecko.

– Decyzja Banku Gospodarstwa Krajowego nie jest zaskakująca – twierdzi Marek Szmolke, prezes PB Start. – Przekroczenia limitu w I kwartale można się było spodziewać już pod koniec ubiegłego roku. Wiadomo było wówczas, że 2015 rok był rekordowy – wartość dofinansowania wzrosła trzykrotnie, a przecież zainteresowanie rządowym wsparciem jest coraz większe – wyjaśnia krakowski deweloper. Tylko do końca stycznia zarezerwowano 60% środków. Pod koniec lutego poziom wykorzystania dopłat z 2016 r. wynosił już ponad 77%. W efekcie, w pierwszej połowie marca niektóre banki przestały przyjmować wnioski. Pozostałe instytucje współpracujące w tym zakresie z BGK muszą postąpić tak samo, ponieważ opublikowany komunikat jest dla nich w pełni wiążący.

A co z osobami, które nie zdążyły? Bez względu na osiągnięcie limitu w tym roku, nabywcy nadal mogą składać starać się o dopłaty na 2017 i 2018 r. Do dyspozycji jest odpowiednio 746 mln zł i 762 mln zł.

– Nie oznacza to jednak, że planujący zakup nieruchomości mogą odetchnąć z ulgą przekonuje Szmolke – Pula na przyszły rok może wyczerpać się równie szybko – ostrzega.

Według danych z początku marca, złożono już ponad 1,8 tys. wniosków na pozostałe lata programu. Obejmują one kwotę ponad 53 mln zł. Co więcej, ustawa stanowi, że z wyprzedzeniem można zarezerwować tylko połowę środków. Oznacza to, że w momencie przekroczenia 323 mln zł (na 2017 rok) i 381 mln zł (na 2018 rok), wnioski nie będą przyjmowane.

„Mieszkanie dla młodych” to rządowy program realizowany od 2014 r. Do tej pory pomógł blisko 50 tys. Polakom w zakupie pierwszego mieszkania. W tym czasie podpisali oni umowy na kwotę ponad 1 mld 207 mln zł. Zgodnie z zapowiedziami obecnej Rady Ministrów, po 2018 roku MdM nie będzie kontynuowany. Zastąpi go Narodowy Program Budowy Mieszkań.

 

Źródło: PrimeTime

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Koniec z dopłatami MdM w 2016 roku
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny