Koniec z barbarzyńskim Janosikowym

A A A

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik usłyszał korzystne orzeczenie TK w sprawie dotyczącej sposobu naliczania Janosikowego. W wyroku z 24.3.2014 r. (K13/11) organ uznał niezgodność z Konstytucją niektórych przepisów ustawy z 13.11.2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. Nr 203 poz. 1966). Chodzi o art. 31 dotyczący algorytmu naliczania wpłat oraz o art. 25 w zakresie gwarancji stabilności finansowej samorządów naruszonej przez ustawowy sposób redystrybucji subwencji.

Spór pomiędzy A. Struzikiem, a Ministerstwem Finansów trwa już od pewnego czasu. Główną przyczyną jego zaistnienia był kryzys gospodarczy, przez który „bogate” samorządy systematycznie przestawały być w stanie płacić Janosikowe. TK stwierdził, że wprowadzony przez ww. ustawę mechanizm zasilania rezerwy celowej budżetu państwa sprawdzał się w czasach sprzed kryzysu, jednak przez kilka ostatnich lat spowodował podwójne obciążenie finansowe dla większości samorządów muszących dokonywać wpłat. Organ zwrócił także uwagę na niejednolitość zasad, według których ustala się, które z samorządów są bogate, a które biedne. To sprawia, że podział subwencji uzyskanych z wpłat nie jest symetryczny.

Resort próbował bronić Janosikowego. Twierdził, że jeśli wysokość wpłaty jest obliczana na podstawie dochodów podatkowych danej jednostki samorządu terytorialnego sprzed dwóch lat w stosunku do bieżącego roku budżetowego, dany samorząd ma przynajmniej rok czasu na rozsądne zaplanowanie wydatków. TK stwierdził jednak, że te argumenty nie są wystarczające i nakazał zmienić przepisy maksymalnie w ciągu 18 miesięcy od momentu ogłoszenia wyroku.

Według założeń ustawy w 2013 r. samorząd Warszawy miał zapłacić 793 mln zł Janosikowego, a województwo mazowieckie 661 mln zł. Ponieważ Adam Struzik nie miał w budżecie takich kwot, Ministerstwo Finansów zaangażowało nawet urząd skarbowy do ściągnięcia zaległych 170 mln zł. Samorządowi mazowieckiemu groziła egzekucja komornicza, której przeprowadzenie zostało wycenione na ok. 3 mln zł. Korzystny dla Struzika wyrok – choć nie wiadomo, czy już teraz powstrzyma działalność komornika w stosunku do urzędu marszałkowskiego – oznacza koniec problemów finansowych tego województwa.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Koniec z barbarzyńskim Janosikowym
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny