Koniec ulgi meldunkowej z początkiem 2009 r.

A A A

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, iż z początkiem 2009 r. zniesiony zostanie tzw. obowiązek meldunkowy. Ma go zastąpić obowiązek przesyłania informacji o zmianie miejsca zamieszkania. Tymczasem z obowiązkiem meldunkowym wiążą się określone konsekwencje związane z rozliczeniem m.in. podatku od spadku i darowizn, a także podatku dochodowym od osób fizycznych. Aby dostosować do wskazanych zmian w przepisach ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, Ministerstwo Finansów opracowuje zmiany dostosowujące przepisy podatkowe do wskazanej nowelizacji.

 

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, z tak zwanej ulgi meldunkowej korzystają m.in. osoby najbliższe darczyńcy lub spadkobiercy, zameldowane w budynku lub lokalu przez okres co najmniej 12 miesięcy. Ministerstwo Finansów opowiedziało się za zastąpienie obecnej ulgi, zwolnieniem od podatków dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości.

 

Skorzystanie z ulgi możliwe będzie jednak, w przypadku gdy pieniądze ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, zbywający przeznaczy w ciągu dwóch lat na własne cele mieszkaniowe. Ministerstwo poinformowało także, iż przedstawienie końcowej wersji ustawy nowelizującej będzie możliwe dopiero po uchwaleniu przez Sejm zmian w ustawie o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Koniec ulgi meldunkowej z początkiem 2009 r.
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny