Kodeks urbanistyczno-budowlany – od 1.1.2018 r.

A A A

Wiceminister infrastruktury i budownictwa podał datę planowanego wejścia w życie Kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Zdaniem Tomasza Żuchowskiego akt prawny, w efekcie którego modyfikacji ulegnie ponad 100 innych ustaw powinien rozpocząć etap wchodzenia w życie z początkiem 2018 r. Nie wszystkie jego części będą bowiem wdrażane naraz.

 

Kodeks, który w opinii resortu ma porządkować i upraszczać szeroko pojęte przepisy dotyczące kwestii budowlanych i planowania przestrzennego jest teraz na etapie nanoszenia poprawek zgłoszonych podczas, jak to nazwał minister, „pogłębionych konsultacji publicznych i międzyresortowych”, które zakończyły się pod koniec minionego roku. Nowa ustawa ma dotyczyć także sieci przesyłowych, czy obiektów przeciwpowodziowych.

Najwcześniej zdaniem Wiceministra zaczną funkcjonować te z przepisów, które będą dotyczyły ułatwień dla zwykłych obywateli. Jednym z głównych celów, jaki przyświeca resortowi podczas prac nad Kodeksem jest uproszczenie procesu inwestycyjno-budowlanego. Jego autorzy chcą likwidacji konieczności dokonywania licznych formalności dla osób planujących realizację najprostszych obiektów.

Kolejną ideą, którą ma realizować nowa ustawa, jest przywrócenie dbałości o ład przestrzenny. W opinii resortu, dzięki zwiększeniu udziału społeczeństwa w procesach planistycznych, sytuacje, w których lokalizacja obiektów budowlanych stoi w sprzeczności z interesem lokalnej ludności, staną się rzadkością.

Według informacji podanych przez Wiceministra projekt Kodeksu za kilka miesięcy ma trafić pod obrady Rady Ministrów.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Kodeks urbanistyczno-budowlany – od 1.1.2018 r.
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny