Klimatyzator z funkcją grzania a ulga termoizolacyjna

A A A

Z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej do fiskusa zwrócił się mężczyzna, będący właścicielem domu jednorodzinnego.


Podatnik w 2019 r. zainstalował w nim instalację fotowoltaiczną, system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego oraz klimatyzację z funkcją grzania (pompa ciepła powietrze-powietrze) jako ekologiczne źródło ogrzewania (2 jednostki, aby ogrzewanie objęło cały dom). Wszystkie wydatki zostały udokumentowane fakturami VAT, wystawionymi przez podatników niekorzystających ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Mężczyzna nie miał wątpliwości, że może odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej instalacji fotowoltaicznych i systemu wentylacji, ale nabrał wątpliwości co do możliwości odliczenia wydatków na dostarczenie urządzeń i montaż klimatyzacji. Kierując zapytanie do skarbówki tłumaczył, że poza zainstalowanym źródłem ciepła w postaci pompy ciepła powietrze-powietrze, w budynku zainstalowany jest kominek z płaszczem wodnym opalany paliwem stałym (drewno) oraz kocioł gazowy. W wyniku przeprowadzonej termomodernizacji zmniejszyło się zużycie drewna do ogrzewania domu kominkiem, a także ilość zużytego gazu. Dzięki wykorzystaniu energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną oraz zainstalowanej pompy ciepła, ogrzewanie domu jest „czyste” i ekologiczne. Pompa ciepła powietrze-powietrze stanowi integralną część zamontowanego systemu klimatyzacji z funkcją grzania. Dlatego też zdaniem podatnika klimatyzację z funkcją ogrzewania można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej, jako że stanowi ona ekologiczne źródło ogrzewania domu.

W opinii mężczyzny na takie rozwiązanie pozwalają definicje „ulgi termomodernizacyjnej” (w ustawie z 9.11.2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne) oraz „pompy ciepła wraz z osprzętem” a także „montażu pompy ciepła” (zawarte w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21.12.2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U. poz. 2489). Podatnik uzasadniał, że klimatyzacja z funkcją ogrzewania posiada wszystkie cechy pozwalające zaklasyfikować ją do grupy „pompy ciepła”. Posiada sprężarkę identyczną w typowych pompach ciepła, jest ekologiczne i ekonomiczne (współczynnik efektywności wynosi powyżej 4, czyli z jednego kW energii elektrycznej wytwarza ponad 4 kW energii cieplnej). Pozwala zredukować ilość wykorzystanej energii (prąd, gaz, drewno opałowe) niezbędnej do ogrzania budynku.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 11.3.2020 r. (0113-KDIPT2-2.4011.812.2019.2.AKU) uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.


Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Klimatyzator z funkcją grzania a ulga termoizolacyjna
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny