Kary za wypalanie łąk i pastwisk

A A A

Sezonowi wiosennemu co rok towarzyszy wypalanie łąk i pastwisk. Właściciele takich nieruchomości często są przekonani, że zabieg ten będzie miał wpływ na poprawę właściwości gleby. To mit. Ziemia po takim zabiegu staje się jałowa. W ogniu giną mikroorganizmy, owady i dżdżownice, których zadaniem jest użyźnianie gleby. Czy właścicielom, którzy decydują się na przeprowadzenie takich zabiegów grozi jednak coś więcej, niż przyczynienie się do utraty jakości ziemi?

 

Według obowiązujących przepisów wypalanie traw jest zabiegiem zabronionym. Mówi o tym art. 4 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.6.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. Nr 109, poz. 719). Złamanie powyższego prawa grozi sankcją z Kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym za rozniecanie ognia w lasach, łąkach, torfowiskach i wrzosowiskach, jak również w odległości do 100 metrów od tych miejsc grozi kara aresztu, grzywny albo nagany. Co prawda policja nie wręcza sprawcom mandatów, ale kieruje do sądów wnioski o ich ukaranie. Jeśli właściciel nieruchomości łamie prawo w tym zakresie, może również utracić dopłaty do upraw.

 

Niestety kary finansowe nie są jedynymi konsekwencjami nielegalnego wypalania łąk i pastwisk. Co roku podczas tych zabiegów w ogniu giną ludzie. W tym roku jest już przynajmniej kilka ofiar. Sprawcom może grozić odpowiedzialność karna, nawet jeśli nie dojdzie do tragedii. Wystarczy jeśli wypalanie traw przeobrazi się w pożar, na skutek którego powstanie zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi. Podpalacze mogą zostać ukarani karą od 1 do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Mimo obowiązującego zakazu, a także braku pozytywnych efektów przeprowadzania wypalania łąk i pastwisk, zwyczaj ten jest w Polsce wciąż utrzymywany i przekazywany z pokolenia na pokolenie.

 

Źródło: Rzeczpospolita

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Kary za wypalanie łąk i pastwisk
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny