Jawność zarobków prezesa spółdzielni

A A A

Jeden z członków spółdzielni mieszkaniowej P. w Koszalinie, Waldemar H., wystąpił do rady nadzorczej z wnioskiem o udostępnienie uchwały dotyczącej wynagrodzenia członków zarządu. Ponieważ wniosek ten spotkał się z odmową, mężczyzna złożył do lokalnego Sądu Rejonowego skargę wraz z żądaniem ukarania prezesa. Organ przychylił się do sugestii pana Waldemara i w orzeczeniu (V Ka79/13) zarządził grzywnę w kwocie 2500 zł.

 

Decyzję tę podtrzymał również Sąd Okręgowy. Organ uzasadniał, że na mocy art. 81 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, mają one obowiązek udostępnienia członkom uchwał, w celu zapoznania się z nimi. Brak zastosowania się do tej obligacji pozwolił sądowi na ukaranie prezesa, zgodnie z art. 273 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Według tego karnego przepisu, karze grzywny podlega ten kto, będąc członkiem zarządu spółdzielni mieszkaniowej, pełnomocnikiem albo likwidatorem, wbrew obowiązkowi dopuszcza do tego, że spółdzielnia nie udostępnia członkowi spółdzielni odpisów oraz kopii dokumentów.

 

Podobny wyrok zapadł w 2011 r. w Olsztynie. Sąd orzekł wtedy grzywnę w wysokości 2000 zł dla prezesa spółdzielni za nieudostępnienie uchwały o zarobkach.

 

Władze spółdzielni twierdzą, że przed ustawą przywoływaną przez sąd pierwszeństwo ma ustawa o ochronie danych osobowych, której celem jest m.in zabezpieczenie przed ujawnieniem informacji takich jak wysokość zarobków. Chcą zaskarżyć wydane decyzje do Trybunału Konstytucyjnego. Mają nadzieję, że ogran ten ostatecznie wyjaśni wszelkie wątpliwości.

 

Pan Waldemar zapowiedział, że będzie ponawiał swój wniosek o udostępnienie przedmiotowej uchwały. Oczekuje, że tym razem uzyska wgląd do niej. W międzyczasie rada nadzorcza omawianej spółdzielni podjęła uchwałę o wykluczeniu z jej szeregów 6 osób, w tym pana Waldemara. Nie jest ona jeszcze prawomocna, a zainteresowany planuje złożyć od niej odwołanie.

 

Źródło: Rzeczpospolita

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Jawność zarobków prezesa spółdzielni
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny