Jak student rozliczy najem pokoi w domu jednorodzinnym?

A A A

Z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej do fiskusa zwróciła się studentka, która miała zostać obdarowana nieruchomością w postaci domu jednorodzinnego. Dziewczyna nie pracowała, a co za tym idzie – nie uzyskiwała żadnych dochodów. Ponieważ jednak dom, w posiadanie którego miała wejść, był zlokalizowany w innym mieście niż mieszkała jej rodzina, a ponadto był na tyle duży, że znajdowało się w nim 8 pokoi, dziewczyna wpadła na pomysł, by wynajmować te z nich, z których sama nie planowała korzystać. Chciała wynajmować każdy z pokoi z osobna, bowiem w ten sposób łatwiej byłoby jej znaleźć najemców. Nie planowała żadnej dodatkowej obsługi potencjalnych lokatorów, w swoim zakresie mieliby oni zająć się na przykład sprzątaniem lokali. Z założenia lokatorzy mieliby podpisywać umowy na długi czas – przynajmniej rok. Dziewczyna nabrała jednak wątpliwości, czy w takim przypadku wciąż będzie prywatnym wynajmującym, czy też jej działanie zostanie zinterpretowane przez ograny podatkowe jako to o charakterze profesjonalnym, związanym z działalnością gospodarczą. Podatniczka interesowała się tym głównie ze względu na stawkę podatku.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (2461-IBPB-2-2.45 11.145.2017.1.KK) stwierdził, że o rodzaju opodatkowania zdecyduje w tym przypadku kwalifikacja zysków otrzymywanych z najmu. W jego opinii, jeśli faktycznie prowadzony przez dziewczynę najem będzie miał charakter długoterminowy, uzyskane przez nią przychody mogą zostać zakwalifikowane do źródła, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 PDOFizU. W konsekwencji w grę wejdzie zryczałtowana stawka podatkowa 8,5%. Natomiast jeśli prowadzony przez dziewczynę najem nabierze charakteru działalności gospodarczej (tzn. będzie zorganizowany, ciągły i prowadzony bez względu na rezultat), zostanie ona uznana za przedsiębiorcę, a organy podatkowe nałożą na nią podatek odpowiednio w stawce 18 albo 32%.

Eksperci, choć zaznaczają, że taka interpretacja jest korzystna dla podatników, zauważają także pewną nieścisłość w opinii fiskusa. W przepisach dotyczących podatków nie ma bowiem jednoznacznego stwierdzenia, jaki czas najmu można by uznać za krótko, a jaki za długoterminowy.

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Jak student rozliczy najem pokoi w domu jednorodzinnym?
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny