Jak EURO 2012 wpłynęłona rynek hoteli w Polsce

A A A

Colliers International dokonał analizy polskiego rynku nieruchomości hotelowych w 2012 r. Z badań wynika, że miniony rok był całkiem dobry. Oczywistą przyczyną osiągnięcia pozytywnych wyników sprzedażowych było EURO 2012. Według analiz przedsięwzięcie to wygenerowało ponad 175 tys. sprzedanych noclegów w miastach, w których rozgrywano mecze.

 

Najwyższe w historii stawki za pokój (ADR) osiągnięto w Warszawie. W dniu meczu Polska – Grecja pięciogwiazdkowe hotele oferowały nocleg za 200 EUR, a mimo tego osiągnęły ponad 87% obłożenia. Przy następnych meczach reprezentacji Polski, obłożenie było jeszcze wyższe (98%). Co prawda w czerwcu i lipcu odwołano część imprez z sektora MICE, ale te miesiące charakteryzują się spowolnieniem aktywności w tym sektorze. Stolica w ciągu całego roku osiągnęła wysokie poziomy obłożenia (74,6%) w segmencie hoteli 5-gwiazdkowych przy ADR na poziomie 113 EUR. Hotele z mniejszą liczbą gwiazdek (3 i 4) uzyskały 69,5% średniego obłożenia przy stawkach ADR ok. 82,5 EUR.

 

Pozytywne wyniki zanotował także krakowski rynek hoteli. Z pewnością miał na to wpływ fakt, że miasto było siedzibą brytyjskiej reprezentacji podczas EURO 2012. 5-gwiazdkowe hotele osiągnęły ok. 74% obłożenia przy ADR wynoszącym 94 EUR.

 

Najwyższe w Polsce ADR podczas trwania mistrzostw uzyskało Trójmiasto. Wyniosło ono 225 EUR. W 2012 r. hotele w Gdańsku odnotowały poziom obłożenia na poziomie 64%, z ADR w wysokości 63 EUR. Segment 5-gwiazdkowy zakończył rok na poziomie 69% obłożenia i ADR w wysokości 87 EUR.

 

W Poznaniu wzrost wskaźnika RevPAR nastąpił w momencie pierwszego meczu rozgrywanego w tym mieście i osiągnął wartość 179 EUR. Był on wynikiem wzrostu średnich stawek oraz poziomu obłożenia. Następne dni wiązały się ze spadkiem wskaźnika RevPAR. Podczas meczu Włochy – Chorwacja oraz w dniu ostatniego meczu rozgrywanego w tym mieście obłożenie osiągnęło 91,6% (+14,3%). Podczas meczu Włochy – Irlandia poziom obłożenia wyniósł 97,4% (+57,7%) a ADR wzrósł do 198 EUR. Poziom obłożenia dla hoteli we wszystkich kategoriach w Poznaniu w 2012 r. wyniósł 49% a ADR osiągnął wartość 69 EUR. Wyniki najlepiej prosperującego hotelu kształtowały się na poziomie 66% wskaźnika obłożenia przy ADR 91 EUR.

 

Szczeciński rynek odnotował w minionym roku niewielki spadek wyników w porównaniu do roku poprzedniego. Wskaźnik obłożenia wyniósł 59% przy ADR kształtującym się na poziomie 54 EUR.

 

Nieco gorzej wyglądała sytuacja w Łodzi. Organizowane tam eventy nie były już tak duże, jak to bywało wcześniej. Najlepiej prosperujący hotel w segmencie 4 gwiazdek zakończył rok z wynikiem 57% obłożenia i 75 EUR ADR. Średnia dla wszystkich segmentów wyniosła 55% wskaźnika obłożenia i 62 EUR ADR.

 

Wzrost wyników podczas EURO 2012 odnotowały za to wrocławskie hotele. Obłożenie podczas tutejszych meczy przekroczyło poziom 92%, a hotelarze cieszyli się silnym wzrostem wskaźnika RevPAR w dniach 8 i 16 czerwca. Analitycy wskazują na to fakt, że podczas meczu Czechy – Grecja zanotowano umiarkowany wzrost RevPAR. Fakt ten tłumaczą bliskością Wrocławia i granicy czeskiej, która spowodowała, że duża część kibiców zza południowej zagranicy, bezpośrednio po obejrzeniu meczu wróciła do domu. W stolicy Dolnego Śląska pod względem wyników prowadziły hotele markowe. We wszystkich segmentach średnie obłożenie wyniosło 64%, a ADR 63 EUR. Wyniki obiektów 5-gwiazdkowych kształtowały się na poziomie ok. 86 euro ADR oraz 64% obłożenia.

 

Żródło: Colliers International

Ocena artykułu:
Oceniono 0 razy
Oceniłeś już ten artykuł.
Artykuł został oceniony.
Podziel się ze znajomymi
Artykuł:
Jak EURO 2012 wpłynęłona rynek hoteli w Polsce
Do:
Od:
Wiadomość:
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.
 
Wyrok V CSK 283/10
Obliczanie terminu przedawnienia roszczenia o zachowek
Zamów
 

Prenumerata

Moduł tematyczny